Murat Karayalçın erken seçim istemedi

Murat Karayalçın erken seçim istemedi.12641
  • Giriş : 27.06.2008 / 19:24:00

SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, ''Yerel seçimlerin Anayasa'nın öngördüğü tarihte yapılmasının kentler için daha uygun ve daha doğru olacağını düşünüyoruz'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Karayalçın, İzmit'te çeşitli sivil toplum kuruluşları ile toplantı yaptı.

Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Yula, Parti Meclis Üyesi Elif Taşkın'ın da katıldığı toplantıda, Karayalçın, partileri tarafından hazırlanan ve SHP'li belediyelerin uygulayacağı, ''Yeni Kentsel Düzen Çerçeve Programı'' hakkında bilgi verdi.

Programın bu yıl mart ayında Bursa'da yapılan SHP Parti Meclisinde onay aldığını, daha sonra 3. Olağan Kurultayda onaylandığını ifade eden Karayalçın, bu çerçeve programını daha da tartışarak, geliştirmek istediklerini söyledi.

Programın adının dahi tartışılabileceğini ve değiştirilebileceğini ifade eden Karayalçın, ''Bunun doğru bir program olduğunu düşünüyoruz. Türkiye'nin kentlerinin, muhtarlık kurumlarının, Türkiye'nin İl Özel İdarelerinin bu metinden yararlanacağını, iddia ile dile getiriyoruz'' dedi.

Türkiye'nin bu programa ihtiyacı olduğunu, bu nedenle programı uygulamak istediklerini belirten Karayalçın, şöyle devam etti:

''Maalesef, SHP böyle bir program hazırlayan tek parti. Benim bildiğim kadarıyla herhangi bir siyasi partimiz sağda olsun, solda olsun böyle bir program hazırlamış değil. SHP'nin yerel seçimler için programı olan tek parti konumundan, SHP Genel Başkanı olarak kuşkusuz mutluluk duyuyorum. Ama bir siyasetçi, eski bir belediye başkanı olarak da bunu üzüntüyle karşılıyorum. Türkiye'nin partileri, siyasetçileri yerel seçimlerle ilgili programlarını, düşüncelerini, görüşlerini ortaya koymalılar. Aslında koymuş olmalıydılar. Şimdiye kadar bu yapılmış olmalıydı.''

-YEREL SEÇİMLER ZAMANINDA YAPILMALI-

SHP'nin, kuruluşundan bu yana program ve projeler üzerinde siyaset yapılmasını savunan bir parti olduğunu ifade eden Karayalçın, siyaseti bir laf yarışı olarak görmediklerini, her konuda somut çözümler getirmeyi kendilerine görev bildiklerini belirtti.

Son zamanlarda yerel ve genel seçimlerin bir arada yapılması yönünde de tartışmalar olduğunu ifade eden Karayalçın, şunları kaydetti:

''İki seçimin birlikte yapılmasını ciddi sorunlarla karşı karşıya olan Türkiye kentleri için, Türkiye yerel yönetimleri için yeni sorunların gelmesine, getirilmesine neden olacağından kaygı duyuyorum. O nedenle genel ve yerel seçimlerin birlikte olmamasını, yapılmamasını diliyorum. Anayasanın öngördüğü tarihte yerel yönetim seçimlerinin yapılmasını Türkiye için, Türkiye'nin kentleri için daha uygun, daha doğru olacağını düşünüyoruz.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious