Murat Kekilli yine olaylı döndü!

  • Giriş : 19.10.2006 / 00:00:00

"Bu Akşam Ölürüm" şarkısıyla tanınan Murat Kekilli, üç yıl aradan sonra "Ahir Zaman" albümüyle piyasaya döndü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Çalışmaya adını veren şarkıda Kuran-ı Kerim'den iki ayet okuduğu için bazı kesimlerin tepkisini çektiğini söyleyen rock'çı, kendisini "Metallica veya Iron Maiden gibi gruplar da şarkılarında İncil okuyorlar. Ben o şarkıları dinledim. Kendi kitabımdan mı utanacağım" diye savundu.

Murat Kekilli, üç yıl aradan sonra "Ahir Zaman" albümünü çıkardı. Çalışmaya adını veren şarkıda Kuran’dan iki ayet okuduğu için bazılarının tepkisini çeken rock’çı, kendisini "Metallica, Iron Maiden da şarkılarında İncil okuyor. Kendi kitabımdan mı utanacağım" diye savunuyor.

- albüm ne zaman hazırlandı?

- Aslında geçen yıl hazır gibi gözüküyordu, fakat elimizde olmayan birtakım aksilikler yaşandı. Adım atsak bir aksilikle karşılaşıyor gibiydik. Benim belim sakatlandı, mixer yandı. Dolayısıyla albümün çıkış tarihi ertelendi.

- "Bu Akşam Ölürüm"le çok geniş bir hayran kitlesi edinmiştiniz. Aynı kitleyi koruduğunuzu düşünüyor musunuz?

- Çok büyük bir kitlemiz olunca, bizde deformasyon başladı. Hatta bir gün yolda yürürken kızın biri "Ne yaptın sen? Sadece bizimdin, şimdi herkesin oldun" dedi. Bu söz çok ilginç geldi. O ve onun gibi düşünenlere hak vermeye başladım. Kitlemi yavaş yavaş daraltmaya çalıştım, entelektüel duruşu olan insanlar kalsın istedim. Çünkü dolandırıcısı da soyguncusu da seni dinliyor. O insanlarla ne paylaşabilirdim ki?

- Albüme adını veren "Ahir Zaman" şarkısının bir öyküsü var mı?

- "Ahir Zaman" son zamanı anlatıyor. Bu dönemin ne kadar süreceğini bilemeyiz. Geniş bir kavram... Dünyada savaşlar bitmek bilmiyor. Batılı devletler karışık bölgelere barış için asker gönderiyor, ama ondan sonra bir sürü insan da hayatını kaybediyor. Açıkçası oralara gitmelerinin asıl nedeni barış değil, yalan söyleniyor. Batı diye tabir edilen devletler, yıllardır Doğu’yu sömürüyorlar. Batı, Doğu’nun özgürlüğünü alıyor. Onun için bu albümün adını Ahir Zaman koyduk.

- Şarkıda Kuran-ı Kerim’den iki ayet okumuşsunuz.

- Evet... Aslında anlamını bilmiyordum önce. Ama okurken herkes duygulandı, tüylerimiz diken diken oldu. İmamı aradık, anlamını sorduk, o da bilmiyormuş. Araştırdık ve anlamını bulduk. "İnsanlar Allah’a söz verdiler. Biz de melekleri onlara şahit kıldık" diyor ayette. Oturduk, bunları düşünmeye başladık. "Ne için söz vermiş olabiliriz" dedik. İyi insan olmak için, yalan söylememek için, savaş çıkarmamak için... Şarkı zaten savaşları, cinayetleri, soygunları anlatıyordu, dolayısıyla ayetin anlamı ile çok örtüştü. Bunun üzerine devam ettik, bir ayet daha aldık.

- Tepki gelmedi mi peki?

- Doğrusu şu ana kadar iyi tepkilerin yanı sıra kötü tepkiler de aldık. "Nasıl ayet okursun, kimden bu yetkiyi aldın?" diyorlar. Ama düşünün bir; Metallica veya Iron Maiden gibi gruplar şarkılarında İncil’den bölümler okuyorlar. Ben o şarkıları dinledim. Kendi kitabımdan mı utanacağım?

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious