Murat Kurnaz ile ilgili bilmece sürüyor

  • Giriş : 01.03.2007 / 00:00:00

ABD'nin Guantanamo üssünde terör zanlısı olarak dört buçuk yıl hapis yattıktan sonra ülkesine gönderilen Murat Kurnaz ile ilgili bilmece sürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Almanyalı hakimler, ABD'nin Küba'daki Guantanamo üssünde terör zanlısı olarak dört buçuk yıl hapis yattıktan sonra ülkesine gönderilen Murat Kurnaz hakkında önemli dosyaların ellerine ulaşamamasından dolayı araştırmalara başlayamıyor. Almanya'da doğan ve yaşayan Murat Kurnaz, 2001 yılında Pakistan'da terörist olduğu gerekçesiyle ABD'li askerler tarafından tutuklanmış ve Guantanamo üssünde kaldığı yıllar boyunca çeşitli işkence ve baskılara maruz kalmıştı.

Parlamento Araştırma Komitesi Başkanı Siegfried Kauder, gazetecilere yaptığı açıklamada "Bremen'deki yetkililerden konuyla ilgili dosyaları istedik. Haftalar geçmesine rağmen bir sonuç alamadık. Bu durum komitenin mantıklı ve uygun çalışmasını imkansız kılıyor" dedi.

Avrupa Parlamentosu (AP) Amerikan Merkezi Haberalma Örgütü CIA'in Avrupa'daki yasadışı uçuşları hakkında hazırladığı raporda, Avrupa ülkelerini ve AB'yi uluslararası hukuk kurallarına aykırı davranmakla suçlamıştı. Konuyla ilgili bir rapor hazırlayan AP, Murat Kurnaz'ın durumuna da yer vermişti.

Raporda, Almanya ikametli Türk vatandaşı Murat Kurnaz'ın durumuna da geniş yer verilmişti. Avrupa Parlamentosu CIA komisyonuna ifade veren Kurnaz'ın hakkında hiçbir suçlama olmaksızın Guantanamo'da tutulması ve işkence görmesi kınandı. ABD'nin 2002 yılında Kurnaz'ı iadesi için yaptığı öneriye kayıtsız kalan Alman hükümeti eleştirilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious