Murdoch'tan bedava gazete

  • Giriş : 05.09.2006 / 00:00:00

TGRT'yi satın alan Murdoch, bedava gazeteyle İngiltere'deki ağını genişletiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye'de medya pazarına TGRT'yi satın alarak ilk kez giren News Corporation'un Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Rupert Murdoch, İngiltere'de "thelondonpaper" adında bedava verilen gazete ile medya ağını genişletiyor. Uzun zamandır beklenen ve sonunda yayım hayatına başlayan gazete, İngiltere'deki akşam üzeri basılan ve en yüksek trajlı gazetetelerden biri olan "Evening Standard" gibi ucuz gazetelerin tekelini tehdit ediyor. Rupert Murdoch, İngiltere'de en yüksek trajlı gazetelerden The Sun, The Times, News of the World ve The Sunday Times gibi gazetelerin de sahibi.

Şimdi ise, artık Londra'da yaşayan vatandaşlar ev ile iş arasındaki seyehatlerinde birden fazla ucuz ya da bedava gazeteyle karşılaşacaklar. Bunlar arasında Metro, Evening Standard, London Lite ve son olarak dün yayım hayatına başlayan "thelondonpaper".

Rupert Murdoch'un bedava gazetesi, her gün 400 bin adet basılması planlanıyor. 35 yaş altı vatandaşlara daha çok hitap etme amacında olan gazete, kısa ve renkli haberlerle iş ile ev arasında gidip gelenlere yönelik yayım politikası izleyecek.

Medyaya Avusturalya'da bir ekonomi gazetesine alarak başlayan Rupert Murdoch, New York'ta bulunan News Corporation merkeziyle dünyada bir çok ülkede yazılı ve görsel yayın organlarına sahip bulunuyor. 1990'lı yıllarda internet haberciliğinin yayıldığı zamanlarda bu gelişmeye soğuk bakan Rupert, internet haberciliğin her gecen gün okur ve reklam pastasından daha fazla faydalanmasının tehlikesine işaret ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious