Müren'in özel eşyaları sergileniyor!

Müren'in özel eşyaları sergileniyor!.5711
  • Giriş : 27.12.2006 / 00:00:00

Bursa Kent Müzesi, Türk müziğinin unutulmaz isimleri Zeki Müren, Müzeyyen Senar, Yıldırım Gürses gibi Bursalı sanatçıların eşyalarını ve fotograflarını sergilediği bir köşe açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ıÜü Türkiye’nin ilk kent müzesi olan Bursa Kent Müzesi, özel köşeleri ile adeta geşmişi bugüne taşıyor. Türk müziğinin unutulmaz seslerine vefa örneği olarak müzede "Bursa’da Zaman" köşesi açan müze, Bursalıların takdirini topladı. Bursa’da doğan ’’Sanat güneşi’’ Zeki Müren, Türk Sanat Müziğinin divası Müzeyyen Senar ve çok sesli Türk müziği ekolünün kurucusu Yıldırım Gürses gibi ünlü sanatçıların eşyaları ve fotoğraflarının sergilendiği köşe, büyük beğeni topladı.

Müze Müdürü Ahmet Erdönmez, Zeki Müren, Müzeyyen Senar ve Yıldırım Gürses’in de aralarında bulunduğu Türkiye’nin önemli sanatçıların özel eşya ve fotograflarını sergileyerek kuşaklara aktarmak istediklerini belirterek şunları söyledi: "Bursa pek çok ses ve tiyatro sanatçısı, şair ve ressam yetiştirmiştir. Bizim amacımız bu değerleri Kent Müzesi’nde toplumumuza, Bursalılara tanıtmaktır. Rahmetli Yıldırım Gürses’in eşi Ayla Gürses, müzemize ünlü sanatçının bazı eşyalarını bağışladı. Biz de onun elbisesi, gözlüğü, ayakkabısı, kalemi ve bazı fotoğraflarından oluşan eşyalarını Bursalı sanatçılar köşesinde sergilemeye başladık. Amacımız Bursalı sanatçıları, toplumumuza tanıtmak. Bu köşe gittikçe gelişecek. Birçok sanatçının da katkıda bulunacağına inanıyorum. Bursalılar bu köşeye büyük ilgi gösteriyorlar."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious