Muş Ovası'nda kuraklık sinyali

Muş Ovası'nda kuraklık sinyali.17223
  • Giriş : 18.07.2008 / 12:40:00

Muş Ovası'nı ikiye bölen Murat ve Karasu nehirlerinde su seviyesi 2 metre kadar düştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kışın çok fazla kar yağmadığını anımsatan Ziraat Odası Başkanı Hakim Yıldırım, “Murat ve Karasu kurursa, tarım ve hayvancılık biter” dedi.

Kuraklığın kış aylarında sinyal vermeye başladığını belirten Ziraat Odası Başkanı Hakim Yıldırım, ilkbaharda da yağışların az olması nedeniyle Murat ve Karasu nehirlerinde su seviyesinin iyice düştüğünü söyledi. Her yıl ilkbaharda eriyen kar suları ve yağmur nedeniyle Murat ve Karasu’nun taştığını anımsatan Başkan Yıldırım, şimdi nehirlere yakın bölgelerde çiftçilerin arazilerini sulamakta güçlük çektiğini de dile getirdi. Özellikle Murat nehrinde su seviyesinin 2 metre düştüğünü anlatan Yıldırım, “Her yıl ilkbaharda eriyen kar suları ve yağan yağmur ovada taşkınlara neden olurdu. Geçen kış çok az kar yağdığı için taşkın olmadı. Murat ve Karasu kurursa, tarım ve hayvancılık biter. Şimdiden önlem alınmazsa kuraklık giderek tehlikeli boyutlara ulaşacak” diye konuştu.

DSİ 172'nci Teknik Şube Müdürlüğünden uzmanlar, Doğu ve Güneydoğu’da gözle görülür biçimde su kaynaklarında azalma olduğunu belirttiler. Uzmanlar, “Kışın bölgeye yeterince kar yağmadı. İlkbahar mevsimi de kurak geçti. Bu yüzden Temmuz ayında kuraklık kendini iyice gösterdi. Zaten Temmuz ve Ağustos’ta su seviyesi minimum düzeye düşer. Geçmiş yıllara oranla kuraklığın dozu giderek artıyor” dediler.

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*