Muş tütünü yüz güldürdü

Muş tütünü yüz güldürdü.38509
  • Giriş : 01.09.2006 / 00:00:00

Muş'ta tütün üreticisinin elinde kalan kota fazlası ürünleri satın alan Türkiye Tütün Firması, 318 çiftçiye 700 bin YTL ödeme yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Tütün üreticilerinin elinde kalan kota fazlası tütünler, Muş Kızılağaç Tütün Kooperatifi'nin girişimleri sonucu Türkiye Tütün Firması'na (TTL) satıldı. Türkiye genelinde 53 noktada çiftçilerin elinde kota fazlası ürün alıcı beklerken, Muş çiftçisinin tamamı elinde kalan ürünü paraya dönüştürdü.

Muş Kızılağaç ve Hasköy'de 318 çiftçinin elinde bulunan 218 ton tütünün satışı gerçekleşti. TTL yetkilileri tarafından bir haftadan beri devam eden alımlar tamamlanırken, çiftçilere ürün bedelleri de ödendi. Kilosu 1 YTL ile 4 YTL arasında alıcı bulan tütünlerden Muş çifçilerine 700 bin YTL ürün bedeli ödendi.

Muş çiftçisinin son yapılan alımlarla önemli bir gelir elde ettiğini ve hiç hesapta olmayan bir paranın kazanıldığını kaydeden Muş Kızılağaç Kooperatif Başkanı Şeyhmus Solgun, birçok ilde çiftçilerin elinde kalan tütünlerin alıcı beklemesine rağmen Muşlu çiftçilerin alıcı bulduğunu vurguladı.

Firmanın kota fazlası 218 ton tütünü alıp bir hafta içersinde çiftçilerin parasını ödediğini kaydeden Solgun, "Çiftçinin ekonomik darboğazda bulunduğu bu günlerde hiç hesapta olmayan bir gelir çiftçimizin yüzünü güldürmüştür. Çiftçilerimizin elinde kalan alıcı bulunmasaydı çöpe gidecekti. Ama firmamız Türkiye genelinde 53 noktada kota fazlası tütün bulunurken Muş'u tercih etmiş ve elde kalan tütünleri almıştır." dedi.

Muş tütününün geleceğinin parlak olduğunu belirten Solgun, "Yeni çıkarılan Tütün Yasası olmasaydı bu yıl çiftçimiz adeta bayram edecekti. Çünkü birçok firma Muş'a gelerek tütün alımı yapacaktı, ancak yeni yasa ile tütün vergileri artırılınca firmalar tütün almadılar. Tüm bu olumsuzluklara rağmen elde kalan tütünleri satabilmek ve çiftçimize gelir sağlayabilmek çok sevindirici." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious