Musavi'nin iddia ettiği hileler neler?

Musavi'nin iddia ettiği hileler neler?.10587
  • Giriş : 24.06.2009 / 08:11:00

İranlı muhalefet lideri Mir Hüseyin Musevi, 12 Haziran başkanlık seçiminde yapıldığını iddia ettiği usulsüzlük ve hilelerle ilgili raporunu yayımladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Mahmut Ahmedinejad karşısında seçimi kaybeden Musevi'nin internet sitesi "Kelime"de bu gece yayımlanan üç sayfalık raporda, yapıldığı öne sürülen usulsüzlük ve hileler kınanıyor ve seçim sürecini yeniden değerlendirmek amacıyla "hakikat komisyonu" kurulması talep ediliyor.

"Hükümet imkanlarının, hükümetin adayı lehinde geniş ölçüde kullanıldığı" ifade edilen raporda, seçim düzenlemekle görevli komite üyelerinin seçimi de eleştiriliyor ve üyelerin Ahmedinejad taraftarları arasından seçildiği ileri sürülüyor.

Raporda, "seçim akşamı seri numarası taşımayan oy pusulaları basıldı; Böyle bir şey bu ülkenin tarihinde görülmemiştir" görüşüne yer verilen raporda, ayrıca olması gerekenden 2,5 kat fazla mühür bulunduğu, bunun da hile yapılmasını kolaylaştırdığı iddia ediliyor.

Rapora göre, başkan adaylarının temsilcilerinin sandık gözetmeni olarak çalışmaları çeşitli sebeplerle engellendi, Musevi temsilcilerinin sandıklardaki muhtemel usulsüzlükleri parti merkezine haber vermelerini sağlayacak SMS servisleri kapatıldı.

Muhalefet, seçimdeki usulsüzlükler ve hilelerle ilgili bir rapor yayınlacağını akşam saatlerinde duyurmuştu. İktidar ise hile iddialarını reddediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*