Müşerref, istifa etmeyecek

Müşerref, istifa etmeyecek.8531
  • Giriş : 20.02.2008 / 14:48:00

Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref, genel seçimlerde muhalefet partilerinin ezici bir zafer kazanmasına karşın, istifa etmeyi düşünmediğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

BBC'nin haberine göre, Amerikan Wall Street Journal gazetesine bir mülakat veren Müşerref, Pakistan'a istikrarlı demokratik bir hükümet getirmek için ileri doğru adımlar atılması gerektiğini belirtti.

Ülkede askeri yönetimden sivil yönetime geçiş sürecinin en önemli dönemeçlerinden biri kabul edilen seçimlerden 27 Aralık'ta öldürülen Benazir Butto'nun partisi Pakistan Halk Partisi birinci olarak çıktı. Parti, eski başbakanlardan Navaz Şerif'in partisi Müslümanlar Birliği'ne birlikte koalisyon hükümeti kurmayı önerdi. Kurulacak koalisyon Meclis'te üçte ikilik çoğunluğa ulaşırsa Pervez Müşerref'i azledebilecek güce ulaşacak.

Kendi ifadesiyle Pakistan'ı diktatörlükten kurtarmak için tüm muhalefet partileriyle işbirliğine hazır olduğunu söyleyen Şerif, sonuçların belli olmasından sonra bir kez daha Müşerref'e istifa etmesi çağrısında bulundu. Navaz Şerif, "Bence Müşerref, Pakistan halkının sandıkta verdiği mesaja uygun davranmalı." dedi.

Ancak, Wall Street Journal'a konuşan Müşerref, iş başına gelecek tüm hükümetlerle çalışmaya hazır olduğunu ifade etti. Müşerref, "Tüm parti ve koalisyonlarla birlikte çalışmaya hazırım çünkü Pakistan'ın çıkarına olan bu." diye konuştu.

Seçimlerde Müşerref'i destekleyen iktidar partisi yenilgiyi kabul etti. Gözlemciler, bu sonuçların Pervez Müşerref'in konumunu sarstığını, bunun, 1999'da kansız bir darbeyle yönetimi ele geçiren Müşerref için sonun başlangıcı olabileceğini belirtiyorlar.

ABD YANLISI POLİTİKA MÜŞERREF'E OLAN DESTEĞİ AZALTTI

Müşerref, ABD'nin terörle savaş adını verdiği mücadelesinde en önemli müttefiklerinden biri. Beyaz Saray sözcüsü, Pakistan'ın terörle mücadelede Amerikan yönetimiyle iş birliğini sürdürmesini umduklarını söyledi.

Ancak Müşerref'e ülkesinde desteğin azalmasında ABD'yle bu kadar yakın olmasının da etkisi olduğu belirtiliyor. Müşerref geçen yıl yargıyla yaşadığı krizden sonra olağanüstü hal ilan etmişti. Amerikan yönetimi bunun ardından Müşerref'le, dönemin anamuhalefet lideri Benazir Butto arasında bir tür uzlaşma sağlanması için çaba harcadı. Ancak Butto'nun Aralık ayında bir intihar saldırısında hayatını kaybetmesi bu planı bozdu.

Washington, Pakistan'daki siyasi belirsizlik ve olası istikrarsızlığı kaygıyla izliyor. Uzmanlar, Washington'daki yetkililerin yeni siyasi süreç karşısında Pakistan ordusu ve istihbarat servislerinin nasıl tavır alacağına bakacaklarını söylüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious