Müşerref: Butto suikasti için BM yardımı imkansız

Müşerref: Butto suikasti için BM yardımı imkansız.11032
  • Giriş : 12.01.2008 / 12:33:00
  • Güncelleme : 12.01.2008 / 12:44:58

Müşerref, "Böyle bir durum imkansız. Pakistan, Lübnan değil" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref, suikaste kurban giden eski Başbakan Benazir Butto ile ilgili soruşturmayı Birleşmiş Milletler'in (BM) yürütmesine karşı olduğunu yineledi. Müşerref, "Böyle bir durum imkansız. Pakistan, Lübnan değil" dedi.

Fransız Le Figaro gazetesine demeç veren Müşerref, Pakistan'ın kendi kurumlarının soruşturmayı yürütmek için yeterli olduğunu, zaten İngiltere'den de yardım aldıklarını kaydetti.

Lübnan'ın, eski Başbakan Rafik Hariri'nin 2005'te bombalı suikast ile öldürülmesi sonrasında, soruşturma için aldığı BM yardımını hatırlatan Müşerref, "Lübnan ile karşılaştırılmamalıyız. BM'nin Butto soruşturmasını yürütmesi imkansız" diye konuştu.

18 Şubat'taki seçimlerin 'ne olursa olsun' yapılacağının altını çizen Müşerref, Butto soruşturmasının da seçimlerden önce tamamlanabilmesini umut ettiklerini vurguladı. Pakistan'daki El Kaide varlığını kabul ettiklerini, ancak ülkenin şiddet olayları içinde eriyip gittiği düşüncesini reddettiğini dile getiren Müşerref, eylemcilerin ülkenin huzurunu bozabilecek kapasitede olmadığını, ancak intihar bombacılarının halkın cesaretini kırdığını ifade etti.

Müşerref, Pakistan'daki ekonomik ve demokratik gelişmeyi tehdit eden terörist faaliyetleri yenilgiye uğratmaları gerektiğine işaret ettiği demecinde, "Onların oyunlarını oynamalarına müsaade etmemeliyiz. Bu, seçimlerin neden gerekli olduğudur" şeklinde konuştu.

Pakistan'daki parlamento seçimleri, Benazir Butto'nun Ravalpindi'de 27 Aralık'ta öldürülmesinin ardından 8 Ocak'ta yapılması planlanan seçimler 18 Şubat'a ertelenmişti. Butto suikastinin ardından meydana gelen şiddet olaylarında ise 50'den fazla insan hayatını kaybetti.

(CİHAN)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious