Müşerref karşıtı ittifak harekete geçti

Müşerref karşıtı ittifak harekete geçti.9661
  • Giriş : 15.11.2007 / 11:07:00

Hükümette başbakanlık için en kuvvetli adayın Devlet Bakanı ve üst meclis Senato'nun Başkanı Muhammedmian Soomro'nun olduğu bildiriliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Pakistan'da Devlet Başkanı Pervez Müşerref ve yardımcılarının geçici hükümetin kurulması için çalışmalarını nihai aşamaya getirdiği bildiriliyor. Bu arada eski başbakanlardan Butto ve Şerif'in de Müşerref'e karşı oluşturulacak koalisyon için harekete geçti.

Pakistanlı yetkililer, ülkeyi seçimlere hazırlayacak geçici hükümetin kurulmasının bitme aşamasına geldiğini belirtti. Pakistanlı muhalifler ve uluslararası toplum seçimlerden önce olağanüstü halin kaldırılması gerektiğini belirtiyorlar.
Pakistan'da yasalar gereği parlamentonun 5 yıllık görev süresi bugün bitiyor.

Müşerref'in tartışmalı devlet başkanlığı da bugün sona eriyor. Müşerref, parlamento ve eyalet meclislerinde 6 Ekim'de yapılan seçimlerde yeniden devlet başkanı seçilmişti. Geçici hükümet, 9 Ocak 2008'de yapılması beklenen parlamento seçimlerini yerine getirmekle görevli olacak.

Hükümette başbakanlık için en kuvvetli adayın Devlet Bakanı ve üst meclis Senato'nun Başkanı Muhammedmian Soomro'nun olduğu bildiriliyor.

Pakistan medyası ise başbakanlık için diğer ciddi adaylar arısında Ankara Büyükelçiliği yapan İftihar Hüseyin Şah ile eski Merkez Bankası başkanı İsrat Hüseyin'in de bulunduğunu belirtiyor.

Devlet televizyonu, geçici hükümetin bugün açıklanmasının beklendiğini duyurdu.
Bu arada eski başbakanlardan Benazir Butto ve Navaz Şerif'in Müşerref'e karşı bir ittifak oluşturmak için görüşmelere başladığı bildirildi.

Butto'nun Halk Partisi'nden bir yetkili, Müşerref'ten önceki gün görevi bırakmasını isteyen liderlerinin, dün de Suudi Arabistan'da bulunan Şerif'i telefonla aradığı ve muhalefet koalisyonu kurulması için görüştüğünü, ancak henüz bir karar alınmadığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious