Müşerref - Karzai krizi Türkiye'de çözecek

  • Giriş : 16.04.2007 / 00:00:00

Aralarındaki politik kriz yüzünden ilişkileri sürekli gergin durumda olan komşu ülkeler Afganistan ile Pakistan'ın Cumhurbaşkanları bu ayın sonunda Türkiye'ye gelecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Pakistan'daki Daily Dawn gazetesinin resmi olmayan kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Pakistan Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref ile Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai, 29 Nisan'da başkent Ankara'da görüşmelerde bulunacak. İki ülkenin Cumhurbaşkanlarının aralarındaki sorunları masaya yatırmaları ve kamuoyuna açıklama yapmaları bekleniyor. Türkiye ve ABD'nin ortak çabalarıyla bir araya gelecek olan Karzai ve Müşerref'in temasları iki ülke arasındaki sorunlar yumağının sebep olduğu gergin bir zeminde gerçekleşecek. Karzai, daha önceki açıklamalarında Pakistan'ı sürekli büyüyen Taliban tehlikesine engel olamamakla suçlamıştı. Müşerref ise birkaç gün önce katıldığı askeri bir konferansta Karzai'nin İslamabad yönetimini Taliban kaynaklı terörizme karşı etkisiz kaldığı yönündeki iddialarına tepki olarak uluslar arası koalisyondan ülkesini çekmekle tehdit etmişti.

Müşerref, şiddet ve huzursuzluğun asıl sebebinin ülkelerin birbirini suçlaması olduğunu vurgulayarak "Eğer birbirimize blöf yapıyorsak, eğer ben blöf yapıyorsam, eğer Pakistan İstihbarat Teşkilatı blöf yapıyorsa, bizler koalisyon dışında olmalıyız. Eğer birbirimizi suçlamaya devam edeceksek Pakistan ve Afganistan'daki terörü nasıl yenebiliriz? " diye konuşmuştu.

Pakistan'ın terör karşısında hiç bir şey yapmadığı şeklindeki söylemlerin kendisine acı verdiğini kaydeden Müşerref, "En çok acıyı bizler çektik. Üzerimize düşen payı biz yerine getirdik. Bu nedenle Pakistan'nın terör karşısında hiçbir şey yapmadığı konusundaki açıklamaları kabul etmiyoruz" şeklinde konuşmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious