Müşerref yeniden aday oldu

  • Giriş : 27.09.2007 / 09:46:00

Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref, 6 ekimde yapılacak başkanlık seçimi için aday oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İslamabad'daki seçim komisyonunun önünde gazetecilere açıklama yapan Demiryolları Bakanı Şeyh Raşit, "Başkan Müşerref adaylığını koydu, inşallah kazanacak" dedi.

8 yıl önce kansız darbeyle iktidarı ele geçiren General Müşerref, 6 aydır sert eleştirilere uğruyor ve protesto ediliyor. Muhalefet, Müşerref'in adaylığını engellemek için yüksek mahkemede dava açmıştı. Dava henüz sonuçlanmadı.
Başkanlık için bugün emekli bir yargıçla sürgündeki eski başbakan Benazir Butto'nun partisinden bir yöneticinin de adaylığını açıklaması bekleniyor.

General Müşerref'in adaylığına ilişkin belgeler, seçim komisyonuna Başbakan Şevket Aziz ve 16 bakandan oluşan heyet tarafından sunuldu.

Polis, muhaliflerin gösterilerini önlemek amacıyla başkentte olağanüstü güvenlik tedbirleri almış bulunuyor. Başkanlık sarayı, meclis, yüksek mahkeme ve seçim komisyonunun bulunduğu bölgeler, yüzlerce polisin gözetiminde tutuluyor. Şehre giriş çıkışlar da kontrol altında.

Muhalefet, Müşerref'in Genelkurmay başkanlığını bıraktıktan sonra aday olabileceğini belirtirken, Müşerref ancak seçimi kazanırsa askeri görevini bırakacağını söylüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious