Musevi'den din adamlarına çağrı

Musevi'den din adamlarına çağrı.10587
  • Giriş : 13.06.2009 / 20:26:00

İran'da seçimle ilgili resmi sonuçları "şoke edici" olarak değerlendiren Musevi, sonuçların şaibeli olduğunu savunarak din adamlarına çağrıda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İran'daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinden mağlup çıkan Mir Hüseyin Musevi, seçim sonuçlarına tepki gösterdi.

Musevi açıklamasında, ''İnsanlar uzun kuyruklarda beklediler, kime oy verdiklerini biliyorlar. Sonuçlar karşısında şaşkınlık yaşadılar ve yetkililerin sonuçları açıklarken yaptıkları hokkabazlıklarını izliyorlar'' dedi.

''Seçimlerde yaşanan pek çok bariz ihlali şiddetle kınadığını, bu tehlikeli sessiz sinema gösterisini kabul etmeyeceğini'' söyleyen Musevi, ''Bazı yetkililerin bu şekildeki davranışlarının getireceği sonuçlar İslam Devletinin dayanaklarını tehlikeye atıyor ve diktatörlük oluşmasını sağlayacak'' ifadesini kullandı.

"Dönen dolapları ortaya çıkaracağını" belirten Musevi, yetkilileri çok geç olmadan hukuk sınırları içerisine dönmeye ve insanların haklarını korumaya davet etti.

Musevi, İran'da Şii nüfusunun merkezi olan Kum kentindeki din adamlarını da bu konuda seslerini yükseltmeye çağırdı.

Öte yandan Musevi'nin bugün Tahran'da bir basın toplantısı düzenleyeceği bildirilmişti ancak polis yetkililerinin, bekleyen gazetecilere toplantının iptal edildiğini söylediği bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*