MÜSİAD, İngiltere'ye çıkarma yaptı

MÜSİAD, İngiltere'ye çıkarma yaptı.8514
  • Giriş : 11.03.2008 / 21:48:00

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (MÜSİAD) İngiltere şubesinin açılışı Londra'da yapılan iki ayrı etkinlikle gerçekleştirildi. MÜSİAD'ın ilk etkinliği Lordlar Kamerası'nda yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

MÜSİAD'ın İngiltere şubesinin açılışı dolayısıyla ilk etkinlik Lordlar Kamarası'nda yapıldı. Barones Udin ve Lord Alf'in ev sahipliği yaptığı öğle yemeğinde Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Yiğit Alpogan, MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Bolat ile derneğin İngiltere Şubesi Kurucu Başkanı ve Türk-İngiliz Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Remzi Gür, Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Cevahir, İngiltere Şubesi Başkanı Hakan Camuz, Almanya, Danimarka, Hollanda'daki şubelerinin yöneticileri ve pek çok davetli hazır bulundu.

Yemekte konuşan Barones Udin, Türkiye ile İngiltere arasındaki güçlü bağlara dikkat çekerken, Türk iş adamlarının hem Türk, hem de İngiltere ekonomisine büyük katkılar yaptıklarına işaret etti.

Türkiye'nin AB ile tam üyelik müzakereleri yürüten aday bir ülke konumunda olduğuna da işaret eden Udin, ''Türkiye'nin birliğe kısa zamanda üye olacağına inanıyoruz ve bunu elimizden geldiğince büyük bir güçle destekliyoruz'' dedi.

Yemekte konuşan ev sahibi Lord Alf ise Türkiye'nin AB üyeliğinin öneminin altını çizerek, bu üyeliğin Türkiye'ye olduğu kadar Avrupa'ya da büyük katkılar sağlayacağını ifade etti.

-AÇILIŞ VE BOLAT'IN KONUŞMASI-

MÜSİAD'ın İngiltere şubesinin açılışıyla ilgili ikinci etkinlik ise şube binasında yapıldı. Buradaki açılışı Türkiye'nin Londra Başkonsolosu Bahadır Kaleli ile Bolat, Gür ile Camuz birlikte kurdele keserek gerçekleştirdi.

Törende konuşan Hakan Camuz, açılışa yapılan katkılar için bütün konuklara teşekkür ederken, MÜSİAD'ın İngiltere şubesinin yeniden açılmasıyla rüzgarı arkalarına alıp çalışmalarına hız vereceklerini bildirdi.

MÜSİAD Başkanı Bolat da Türkiye'de 28 ilde şubesi olan, 30 ülkede kardeş kuruluşları bulunan bir teşebbüs olan derneğin İngiltere şubesinin açılışının Türk ve İngiliz iş çevrelerine hayırlı olmasını diledi.

MÜSİAD İngiltere şubesinin ilk olarak 1995 yılında TBCCI Başkanı Remzi Gür tarafından açıldığını, bugün ise yeni binasında çalışmalarına kaldığı yerden devam için harekete geçtiğini belirten Bolat, İngiltere'deki Türk iş adamlarının iki ülkenin ekonomik ilişkilerine katkı adına büyük hizmetler yaptıklarına dikkati çekti.

İş adamı ve MÜSİAD İngiltere Şubesi Kurucu Başkanı Remzi Gür'ün TBCCI başkanlığına seçilmesinin ardından, bugün şube binasının açılışını yaparak 2. çalışma dönemine başlayan MÜSİAD Londra şubesinin Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecine de katkı yapacağını vurguladı.

Türkiye'nin batı ve AB ile ilişkilerinin büyük önem taşıdığına işaret eden Bolat, üyelik müzakereleri yapan aday bir ülke olarak İngiltere'den alınan destekten büyük mutluluk duyduklarını anlattı.

-İNGİLTERE İLE TİCARET HACMİMİZ 15 MİLYAR DOLARI AŞTI-

Türkiye ile İngiltere arasındaki karşılıklı ticaret hacminin 15 milyar doları aştığını, Türkiye'nin dış ticaret fazlası verdiği batı ülkelerinin içinde İngiltere'nin ''tek ülke'' konumunda bulunduğunu da belirten Bolat, Türk iş adamları için İngiltere'de büyük fırsatlar bulunduğunu ifade etti.

MÜSİAD'ın Türk iş adamları arasında güç birliği oluşturarak, İngiltere ile Türkiye arasındaki ilişkilerin güçlenmesine hizmet edeceğini belirten Bolat, ''Şubemiz ayrıca İngiltere'deki tüm Türk ve Müslüman iş adamları için bir buluşma noktası olacak'' dedi.

Asya, Afrika ve Ortadoğu'da temsilcilikleri bulunan bir teşebbüs olarak MÜSİAD'ın küresel bir oluşum haline geldiğini de belirten Bolat, Avrupa teşkilatlarında yeniden yapılanmaya gittiklerini, bu çerçevede 21 Kasım 2007'de Danimarka şubesini açtıktan sonra, bugün de Londra şubesini açtıklarını söyledi.

Kendi pazarlarının artık Türk iş adamlarına yetmediğini belirten Bolat, MÜSİAD'ın dış pazarlardaki faaliyetlerini artırmayı ve küresel pazarlara açılmayı hedefleyen Türk iş adamları için iyi bir yardımcı güç olacağını söyledi.

-TÜRK-İNGİLİZ İŞ ADAMLARININ YAKINLAŞTIRILMASI-

Açılışta konuşan MÜSİAD'ın İngiltere Şubesi Kurucu Başkanı Remzi Gür de 1995 yılında faaliyetlerine başladıktan sonra, dünyadaki konjonktür gereği bir dönem istedikleri oranda faaliyet gösteremediklerini, ancak son yıllarda Türkiye ile İngiltere arasındaki ticari, siyasi ve diplomatik ilişkilerin gelişmesiyle MÜSİAD İngiltere'nin şube çalışmalarının yeniden canlandırılması gereğinin ortaya çıktığını anlattı.

Bu çerçevede Türk ve İngiliz iş adamlarının yakınlaştırılmasına ilişkin çabaların yaygınlaştırılacağını ifade eden Gür, ''Bizim hem iş adamlarımız, hem de diplomatik misyonumuz olarak burada ilişkilerin daha yakınlaştırılması için çok çalışmamız gerek'' dedi.

Gür, MÜSİAD İngiltere Şubesinin yeni genç yöneticilerinin çok çalışarak gerekli hizmeti vereceklerine ve büyük başarılara imza atacaklarına inandığını da ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious