MÜSİAD: Faize acil tırpan lazım

  • Giriş : 10.02.2007 / 00:00:00

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Ömer Bolat, faize acil müdahale edilmesi gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ömer Bolat, MÜSİAD Genel İdare Kurulu (GİK) toplantısı gala programında yaptığı konuşmada, bugünün dünden iyi olduğunu, ancak yarının bugünden daha iyi olması için yapılabilecek işlere konsantre olunmasının da önemli olduğunu bildirdi.

Dünün Türkiye'sinde vergilerin faiz ödemelerine yetmediği, ülkede Türk lirasının itibarının kalmadığı, yüksek enflasyon ve faizin ülkeyi ve halkı 30-35 yıl süresince ezdiği bir tablo olduğunu savunan Bolat, Türkiye'nin bu sorunlarını büyük ölçüde çözdüğünü, güven ortamı, siyasal istikrar ve makro ekonomideki kazanımların bu sorunları ortadan kaldırdığını anlattı.

''Ancak, bugünün Türkiye'sinde de gündemde yeni konular var'' diyen Bolat, artık gündemin makro istikrarı sağlamaktan çok mikro alanda işletmelerin rekabet ve büyüme süreçlerinde önlerinin açılması olduğunu, bu konuda da öncelikle işletmelerin ve girdi maliyetlerinin düşürülmesinin büyük önem taşıdığını kaydetti.

Anadolu yaklaşımının gerçekleştiğini, bu sayede, KOBİ'ler açısından önemli bir rahatlama gerçekleşeceğinin altını çizen Bolat, diğer yandan yatırım teşvikleri konusunda sıkıntılar yaşandığını dile getirdi.

MÜSİAD olarak, Doğu ve Güneydoğu Anadolu için en yüksek kademeden başlayarak, kademeli bir biçimde teşvik rejiminin uygulanması gerektiğini belirttiklerine dikkati çeken Bolat, şöyle konuştu:

''Sektörel ve bölgesel ihtiyaçlar ile rekabet önceliklerine göre bunun belirlenmesi gerektiğini ifade etmiştik. Çünkü bakıyorsunuz her yapılan yatırım, doğru yatırım olmuyor. Onun için bunu düzenleyebilecek bir revizyon, acilen beklediğimiz hususlar arasındadır. Yine nitelikler noktasında işgücü alanlarının belirlenmesi ve meslek eğitiminin acilen düzenlenmesine büyük ihtiyaç var.

Ekonomi büyüyor, yatırımlar artıyor. Buna karşı vasıflı işgücü bulmakta sıkıntı yaşanıyor. Tabii en önemlisi döviz kuru ve yüksek faiz tezatlığı. Bugünkü enflasyon rakamlarına göre faiz oranları çok yüksek. Bu piyasalarda da ciddi bir durgunluk ve nakit sıkışıklığını beraberinde getiriyor. Bu anlamda faize acil tırpan lazım diyoruz, bu yıl en az 3-4 hatta 5 puan indirim bekliyoruz. Bunun yanında KOBİ'lerin ihtiyaç duyduğu KOSGEB desteklerinin alınmasında ciddi sıkıntılar var.''

-''GAZİANTEP'TE GECEKONDU SANAYİSİ, İKİNCİ BİR SANAYİ''-

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey de programda yaptığı konuşmada, Gaziantep'te kurulu 4 organize sanayi bölgesinin yanında ikinci bir sanayi olduğunu, bunun da gecekondu bölgesi olduğunu söyledi.

Bu bölgede geçen yıllarda, evlerin duvarlarında ''boncuk dikilir, overlok yapılır'' biçiminde yazıların bulunduğunu, ancak bu yazılara artık rastlanmadığını ve işsizliğin arttığını belirten Güzelbey, teşvik alamayan Gaziantep'te bu tür sıkıntıların yaşandığına dikkati çekti. Güzelbey, işadamlarına, ikinci sanayinin olduğu bölgedeki kapasiteyi değerlendirmeleri çağrısı yaptı.

MÜSİAD Gaziantep Şubesi Başkanı Sadullah Tayşi de, 27 ilde 2 bini aşan MÜSİAD üyesinin, 10 binleri bulan firma sayısı, 3 milyar doları bulan yıllık yatırım ve 35 milyar dolarlık gayrisafi milli hasıla payının, MÜSİAD'ın ulusal gücünü gösterdiğini söyledi.

Konuşmaların ardından Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ve Bolat'a plaket takdim edildi ve derneğe yeni katılanlara rozetleri takıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious