MÜSİAD: Fırsatı kaçırmayalım

MÜSİAD: Fırsatı kaçırmayalım.8531
  • Giriş : 08.02.2009 / 09:16:00

MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan, Avrupa'da birçok sektörde fabrikaların kapandığını, bu dönemin yatırım için en uygun zaman olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Vardan, MÜSİAD Konya Şubesi'nin 16. genel kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, dünyada yaşanan krizden Türkiye'nin çok fazla etkilenmediğini, bu anlamda Türkiye'nin şanslı olduğunu savundu.

Dünyada gelişmiş ülkelerin durumunun şu an Türkiye'den çok daha kötü olduğunu anlatan Vardan, ''Hem ekonomileri hem de sosyal yaşamları krizden etkilendi. Bugün Türkiye'de batan bir banka var mı? Amerika'ya bakın kaç banka battı. Avrupa'da da öyle. 2001 ve sonrası hadiselerde yapımızı düzeltmiş olmamız bizi bugün güçlü duruma getirdi'' dedi.

Vardan, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) sıkı kontrolünün bankaları kurtardığını belirterek, şunları kaydetti:

''(Bizim ticaretimizde neden sıkıntı var?) diye soracak olursanız, şunu söyleyebilirim; Bu kriz başlarken 'kriz geliyor' diye medyada haberler çıktı. Onlar finansal paniği buraya taşıdı. Biz yatırımlar yapıyoruz, ekonomi ilerliyor, kapasite artırımına gidiyoruz. Bu sırada bankalar (verdiğim kredileri geri ver) deyince reel sektörün canına okundu. Güvensizlik yeniden başladı.''

-''İHRACATIMIZ KABUK DEĞİŞTİRDİ''-

Vardan, ekonomik krizin Türkiye'yi ekilememesinin mümkün olmadığını dile getirerek, Türkiye'de ihracatın 6 yılda 36 milyar dolardan 130 milyar dolara çıktığını kaydetti.

İhracatın yüzde 45'inin çevre ve komşu ülkelere yapıldığını ifade eden Vardan, ''İhracatımız kabuk değiştirdi. Krizin Türkiye'yi etkilemesinin sebebi bizim psikolojimizin bozulmasıdır. Güveni geri kazanmamız lazım. Kendimize ve ülkemize güvenmezsek bu ortamdan kolay çıkamayız'' dedi.

Türkiye'nin tek eksiğin güven konusu olduğunu ifade eden Vardan, şöyle devam etti:

''Kriz döneminde kendimizi motive etmeliyiz. Avrupa'da birçok sektörde fabrikalar kapanıyor. Şimdi yatırım yapmak için en uygun ortam. Avrupa'da kapanan fabrikaların çoğu açılmayacak. Çünkü işçilik giderleri çok fazla. Onlar batıyorsa o pazarları biz kullanalım. Herkes sektöründe Avrupa'daki rakiplerini kontrol etsin. Her şey ucuzlamış. İleride yapmaya kalkarsak ihtiyaç duyduğumuz şeyler şu ankinden çok pahalı olacak.''

-DAVOS GERGİNLİĞİ-

Program sonunda Davos'ta yaşanan gerginlikle ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlayan Vardan, Başbakan'ın Davos Zirvesi'ndeki çıkışının Türkiye için olumlu bir davranış olduğunu söyledi.

O toplantıda sadece Başbakan'ın şahsına değil Türkiye'ye yönelik bir hareket olduğunu ifade eden Vardan, ''Türkiye'nin büyüklüğünün hissedememe durumu vardır. Türkiye'nin Osmanlı ruhunu hatırladıklarını ümit ederim. Herkes Türkiye'nin oradaki büyüklüğünü ve etkisini anlamıştır. Arap alemi ve Körfez, bizim değerimizi daha iyi anlamış oldu. Ticarete olumlu etki yapacağını düşünüyorum'' diye konuştu.

Genel Kurulda MÜSİAD Konya Şube Başkanlığına Arslan Korkmaz seçildi.

Program sonunda eski yönetim kurulu üyelerine plaket veridi, yeni üyelere rozetleri takıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*