MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Bolat: "Yasak kalkmalı"

  • Giriş : 26.01.2008 / 08:20:00
  • Güncelleme : 26.01.2008 / 09:22:27

MÜSİAD Genel Başkanı Bolat: "Başörtüsü yasağının kalkması Türkiye'yi rahatlatır"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Ömer Bolat, başörtüsü yasağının kaldırılması için siyasi partilerin uzlaşmasının sevindirici olduğunu belirterek, "İnşallah en kısa sürede birkaç hafta içerisinde bu yasakta ortadan kalmış olacak. Yasağın kalkması ülkeyi rahatlatır." dedi.

MÜSİAD Adana Şubesi'nin 14. Olağan Genel Kurulu'na katılan Bolat, burada yaptığı konuşmada, türban yasağının kaldırılmasına yönelik yapılan çalışmaları değerlendirdi.

Başörtüsü yasağının kaldırılması için partiler arasında varılan uzlaşmanın sevindirici olduğunu belirten Bolat, "Anayasa Değişikliği ile bu yasağın birkaç hafta içerisinde bu yasak ortadan kalmış olacak. Bazılarında telaş var. 10-11 yıldır bu yasağın devam etmesini isteyen çevrelerde telaş görüyoruz; ama üzülmesinler, bu yasağın bitmesiyle Türkiye rahatlayacaktır. Halkımızda ciddi gerilimlere yol açan ve büyük bir haksızlığa ve zulme yol açan bu yasağın kaldırılması Türkiye'de gerilimi azaltacak, tansiyonu düşürecek, hem de haksızlığı ve zulmün sona ermesini sağlayacaktır. Yasağın yanında olanlar ise azınlıkta kalacaktır. Onlar tarih önünde yasakçı ve haksız bir uygulamanın taraftarı olarak kalacaklardır. Haksızlık ve zulüm hiçbir zaman payidar olmayacaktır, olmamıştır." dedi.

Türkiye'nin siyaset açısından istikrara kavuştuğu bir döneme girdiğini, teröre yönelik kapsamlı operasyonların başarıyla sürdürüldüğünü anlatan Bolat, son dönemde yeni anayasa ve başörtüsü yasağı konusunda ciddi ilerlemeler yaşandığını kaydetti.

1982 Anayasası'nın bugüne kadar yüzde 43'ünün değiştirilmesine rağmen ihtiyaçlara cevap vermekten çok uzak olduğunu vurgulayan Bolat, ''Türkiye'nin yeni bir anayasaya şiddetle ihtiyacı var. 1982 Anayasası'nın sadece rötuşlarla yenilenmesine değil, yepyeni, sivil, demokratik, çoğulcu, özgürlükçü ve Türkiye'de kurumlar arası ilişkileri dengeye oturtacak, bürokratik bir vesayet rejimi görüntüsünü ortadan kaldıracak, temel hak ve özgürlükleri en geniş anlamda ortaya koyacak yeni bir anayasaya gereksinim var." diye konuştu.

2007 yılının Türkiye ekonomisinin büyüme ve enflasyon hedeflerinin gerisinde kalındığını belirten Bolat, ancak ihracat artışı ve bütçe açığının kapatılması konularında hedeflerin fazlasıyla tutturulduğunu söyledi.

Son dönemde mali piyasalarda ABD kaynaklı bir kriz yaşandığını ifade eden Bolat, Türkiye açısından paniği gerektirecek, kriz tellallığı yapacak bir durumun olmadığını vurguladı. Yaşanan krizin bir benzerinin geçtiğimiz yıl Ağustos ayında da yaşandığını anımsatan Bolat, faiz indirimlerine devam edilmesi gerektiğini dile getirdi.

Hükümetin, piyasalardaki ciddi duraklama ihtimaline karşı ekonomiye kan pompalaması gerektiğini ifade eden Bolat, "Enflasyonu, yüksek faiz ya da düşük kur ile indirme anlayışı ekonomiyi boğmaktadır. Bu yüzden Merkez Bankası'nın ABD Merkez Bankası'nın tutumunu görerek daha proaktif bir tutum içinde olması gerektiğini düşünüyoruz." dedi.

Bolat, mevcut ekonomik programın görevini tamamladığını savunarak, ''1999 Aralık'ta başlayan süreç, makro istikrar anlamında Türkiye'yi belli bir yere getirdi. Türkiye'nin artık yeni programa ihtiyaç var.'' görüşünü dile getirdi.

Bolat, şunları söyledi; "Yeni program, faiz maliyetlerini düşürecek, kuru dengede tutacak, KOBİ'leri destekleyecek, girdi üreten sanayileri destekleyerek ithalat giderlerini azaltacak, cari açığı nispeten kontrol altında tutacak bir yapıda olmalı."

Konuşmaların ardından MÜSİAD Adana Şubesi yeni yönetim kurulu oylamalarına geçildi. 64 üyenin oy kullandığı seçimlerde yeni yönetim kurulu üyeleri şu isimlerden oluştu: Bilal Nadir Gök, Mustafa Çalışkan, Suat Yahşi, Mehmet Eyin, Hikmet Aslan, Hüseyin Canpolat, Celal Aydın Kurdak, Yusuf Çelik, Muhammet Kaya, Ergün Kuruluk.

(CİHAN)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious