MÜSİAD krizin reçetesini yazdı

MÜSİAD krizin reçetesini yazdı.8664
  • Giriş : 26.10.2008 / 22:23:00

MÜSİAD Başkanı Vardan 'Saplantılarımızdan ve önyargılardan kurtulur, kendimize ve ülkemize güvenirsek, körfez fonların büyük bir bölümünü ülkemize rahatlıkla kaydırabiliriz' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

MÜSİAD Fuarı'nın kapanışı vesilesiyle bir açıklama yapan Ömer Cihad Vardan, “Bazı saplantılarımızdan ve önyargılarımızdan kurtulur, kendimize ve ülkemize güvenirsek, körfez fonların büyük bir bölümünü ülkemize rahatlıkla kaydırabiliriz” dedi.

MÜSTAKİL SANAYİCİ VE İŞADAMLARI DERNEĞİ (MÜSİAD) Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan, 'MÜSİAD'ın Bayramı' olarak ifade ettiği MÜSİAD 12. Uluslar arası Fuarı'nın sona ermesi nedeniyle yaptığı yazılı açıklama da şunları söyledi:

Dünyanın krizle yatıp kalktığı bugünlerde, MÜSİAD'ın bu hafta düzenlediği 2 önemli organizasyona 17 ülkeden 23 misafir bakan ve 61 ülkeden 2.200'i aşkın işadamı gelerek, MÜSİAD üyeleriyle ticari işbirlikleri konuştu. Bu bir hafta boyunca gelen misafirlere ülkemiz ve üyelerimiz tanıtıldı, 12.IBF-Uluslararası İş Forumunda görüşülen konular, müzakere edilen fikirler 12.MÜSİAD Uluslararası Fuarında uygulama şansı buldu.

Bir seneyi aşkın bir zamandır yapılan hazırlıklar meyvesini verdi ve hedeflenen rakamların üstünde forumumuza ve fuarımıza, adını bütün dünyada duyuran finansal krize aldırmadan binlerce işadamı katılarak adeta reel sektörün ne olması gerektiğini gösterdi. Daha fuar bitmeden yapılan anlaşmalar, reel işadamının havayla, hayalle ve kumarla işi olmadığını bir kez daha ispatladı. Doğal olarak ülkemize gösterilen bu teveccühün MÜSİAD'ın şahsi gayretlerinin yanında, hükümetimizin uyguladığı yurt dışı politikalarının da büyük etkisi oldu.

“İslam Ülkeleri Arasında Finansal Entegrasyon” temasının tartışıldığı IBF-Uluslararası İş Forumu Kongresinde, özellikle gelinen noktada bu konunun son gelişmelere bakarak ne kadar önem kazandığı ve İslam Ülkelerinin artık dünyanın eski sistemleri yerine yeni kutuplar ve rezerv birimleri araması gerektiği vurgulandı. Buna ilaveten özellikle Körfez ülkelerinde biriken fon fazlalarının ihtiyacı olanlara aktarılması konusu üzerinde çalışma yapılması kararlaştırıldı. Yapılan görüşmelerden sonra bu imkânlardan ülkemizin etkin bir şekilde yararlanabilmesi ve fonların ülkemize aktarılmasının sağlanması için ülkemizdeki önyargılı birçok fikrin artık değişmesi gerekiyor.

Dünya ülkeleri körfez fonları ile ülkelerini finanse etmek için birbirleriyle mücadele ederken, bazı saplantılarımızdan ve önyargılarımızdan kurtulur, kendimize ve ülkemize güvenirsek, bu fonların büyük bir bölümünü ülkemize ülkemize rahatlıkla kaydırabiliriz. Çünkü onlar güvenilir bir liman arıyorlar, bizde de bu fonların kullanılabileceği proje, karlı iş imkânları ve güvenilir liman var. Bunların da bir kısmının fuarda yapılan anlaşmalarla gerçekleştiğini görmek bizleri çok mutlu etti.

Öte yandan MÜSİAD, ICCI-İslam Ticaret ve Sanayi Odası ve WIEF-World Islamic Economic Forum ile bir anlaşma imzalayarak, Ülkemizin içinde bulunduğu coğrafyadan uzak doğuya kadar geniş bir alanda benzeri çalışmaları koordineli olarak yürütme kararı aldı. Bu şekilde bundan sonra yapılacak faaliyetlerde Pasifikten Atlas Okyanusuna kadar işadamlarının bir araya geleceği, sorunlarını tartışıp, çözüm arayacakları bir ortam oluşturulmuş oldu.

“Dünyanın İşi-Türkiye'nin Gücü” sloganıyla başlayan, 408 yerli, 74 yabancı firma ve 25 STK olmak üzere toplam 507'in standın kurulduğu MÜSİAD Fuarımız 26 Ekim 2008 Pazar günü akşamı tamamlandı. Fuarımıza rekor seviyede yabancı işadamı ile bakanın ve yurt içinden de onbinlerce ziyaretçinin katılması bizleri çok mutlu etti. Ülkemizden sadece üyelerimizin katılabildiği bu fuarın kapıları, 2010 yılında tekrar açılmak üzere kapatıldı.

ROTAHABER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*