MÜSİAD ÖTV ve KDV kararından memnun

MÜSİAD ÖTV ve KDV kararından memnun.8664
  • Giriş : 22.06.2009 / 14:47:00

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan, ÖTV-KDV indirimlerinin devam kararının iyimser havayı sürdürdüğünü ifade etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan revize edilen ÖTV-KDV indirimlerini ve bu rakamların ardından bazı sektörlerde yavaşladığı söylenen satışları yazılı bir açıklama ile değerlendirdi.

“ÖTV-KDV indirimlerinin revize edilerek 30 Eylül 2009 tarihine kadar devamı yönünde hükümet tarafından alınan karar, piyasalarda geçtiğimiz birkaç ay zarfında oluşan iyimser havanın devamı açısından bizce isabetli olmuştur. Her ne kadar bu oranlar genel itibariyle ilk indirimlerden bir miktar geri çekilmişse de, bugünkü durumun hâlâ standart seviyeye göre oldukça düşük olduğunu görmemiz lazım. Ayrıca bunun ilanihaye böyle devam etmeyeceği düşüncesiyle indirimlerin uygulanacağı 30 Eylül'e kadar olan dönem zarfında halkımız bugünkü durumdan istifade etmelidir.

İlk etapta uygulanmış olan indirimlerin biteceği son günlerde satışların oldukça yoğun olması bizleri bugün için kandırmasın. İnsanlar haklı olarak kendilerine sunulan imkanlardan yararlanmak istemişlerdir. Akabinde yeni oranların açıklanmasıyla birlikte beklendiği gibi satışlarda bir miktar düşmenin olması normaldir. Ama bugünkü rakamların da normal seviyeden oldukça düşük olduğunu ve bir müddet sonra bunun da ortadan kalkacağını insanlarımız göz önüne almalı ve küresel kriz ortamında devletin sunduğu bu imkandan yararlanmalıdırlar.

Halkımızın güveni arttıkça, tüketim artmaya ve bununla beraber piyasalar canlanmaya başlamıştır. Canlanan piyasalar üretim yapılmasını sağlamış, buna bağlı olarak da işsizlik rakamlarında düşme görülmüştür. İşte herkesin bunu net olarak görmesi gerekir. Eğer istihdam sağlanması isteniyorsa, işsizliğin düşürülmesi isteniyorsa, üretimin devam etmesi gerekir. Bir şeyleri üretmek için de onların satılabileceği pazarın oluşması gerekir. İnsanlarımız alış veriş yapmaya başladıkça üretim ihtiyacı ortaya çıkıyor ve bu da istihdam sağlıyor. İstihdam sağlandıkça da insanlar hayatlarını idame ettirebilmek ve ihtiyaçlarını gidermek üzere imkan sağlıyorlar.

Bu vesileyle Ekonomi Yönetiminin ÖTV-KDV indirimleriyle ilgili olarak almış olduğu kararların isabetli olduğunu düşünüyoruz.

HABER7

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*