MÜSİAD: Seçim kısa sürede yapılmalı

  • Giriş : 02.05.2007 / 00:00:00

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği(MÜSİAD) Genel Başkanı Ömer Bolat açıklama yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

2000 Kasım ve 2001 Şubat krizlerinin Türkiye'ye çıkardığı ağır faturayı kimsenin unutmaması gerektiğini belirterek, "Siyasi istikrarın tıkandığı bu aşamada erken seçimin mümkün olan en kısa sürede yapılması önemli bir çıkış noktası olacaktır." dedi. Bolat, "Türkiye'nin ihtiyacı olan ve layık olduğu şey; özde demokrasi, özde hukuk devleti, özde istikrar ve özde ekonomik gelişmedir" diye konuştu.

Bolat, yaptığı yazılı açıklamada, cumhurbaşkanlığı seçim sürecinin tüm uyarılara karşın, Anayasal sisteme ve Meclis iradesine yönelik açık müdahalelerle bir siyasal krize dönüştürüldüğünü söyledi. Bu süreçte en büyük endişenin, siyasi istikrar ortamının bozulması ve bunun; ülkedeki güven ortamına, ekonomik istikrara ve dolayısıyla halka ağır bir fatura çıkarması olduğunu anlatan Bolat, ancak yaşanan süreçte Meclis iradesine ve Anayasa hükümlerine yönelik açık müdahalelerin bugünkü siyasi kriz ortamını hazırladığını savundu.

Bolat, '367' şartının köşk seçimlerini kilitleyeceğini vurguladığı açıklamasında özellikle Anayasa Mahkemesi'nin son kararı ile Anayasa'nın açık hükümlerine ve bundan önce 1982 Anayasası ile seçilen 3 cumhurbaşkanlığı seçimlerine ters düşen bir karar alındığını iddia etti. Bolat, açıklamasını söyle sürdürdü: "Daha vahimi, Anayasa Mahkemesi kararı ile Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 367 toplanma yeter sayısının aranılacak olması, önümüzdeki dönemde Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin her defasında bir siyasi kilitlenmeye ve tıkanmaya yolaçacak olmasıdır.Bilindiği üzere, bir puanlık faiz artışının Hazine'ye ve halkımızın sırtına 2 milyar YTL ek fatura çıkardığı dikkate alındığında, son 3 günde ekonomiye 8 milyar dolar kaybettirilirken, son 5 yılın fedakarlıklarının heba olması riski ortaya çıkmıştır. Bu gelişmeler üzerine yabancı iş adamlarının Türk ortaklarına "Yine mi eski günler" diye sormaya başlaması risk boyutunu açıkça göstermektedir. Bu aşamada siyaset kurumu, Anayasal kuruluşlar, iş dünyası, medya ve STK'ların sahip olması gereken yegane anlayış, "Önce Türkiye ve halkımızın bekası" olmak zorundadır. Bununda yolu aklı selimde birleşmek ve basiretli davranış ve uygulamalardan geçer. 2000 Kasım ve 2001 Şubat krizlerinin ülkemize ve halkımıza çıkardığı on milyarlarca dolarlık ağır faturayı kimse unutmamalıdır. Siyasi istikrarın tıkandığı bu aşamada genel seçimin mümkün olan en kısa sürede yapılması önemli bir çıkış noktası olacaktır. Demokrasiyi güçlendirmek, parlamentoda tecelli eden millet iradesini yenilemek, bugünkü tıkanıklığı aşmak, ekonomiye muhtemel olumsuz etkileri bertaraf edebilmek için mümkün olan en erken tarihte genel seçimler yapılmalıdır. Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili olarak da, Cumhurbaşkanının 2 turlu seçim ile halk tarafından seçilmesini ve bu konuda iktidar ile muhalefet partilerinin uzlaşmasını destekliyoruz.

İş dünyası olarak beklentimiz; ülkemizdeki istikrar sürecinin, ekonomik kazanımların; ülkemizin dış dünyadaki itibarının kısır siyasi çekişmeler ve küçük hesaplarla heba edilmemesidir. Türkiye'nin ihtiyacı olan ve layık olduğu şey özde demokrasi, özde hukuk devleti, özde istikrar ve özde ekonomik gelişmedir"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious