MÜSİAD teşvik paketini böyle yorumladı

MÜSİAD teşvik paketini böyle yorumladı.7617
  • Giriş : 04.06.2009 / 16:37:00

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Ömer Cihad Vardan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı yeni teşvik ve istihdam paketini böyle değerlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı yeni teşvik ve istihdam paketinin, Türkiye'nin orta vadede ekonomik krizin etkilerinden sıyrılmasında önemli katkısı olacağı görüşünü taşıdıklarını bildirdi.

Vardan, yaptığı yazılı açıklamada, mevcut ekonomik koşullar dahilinde son derece kapsamlı bir çalışma sonucunda detayları belirlenmiş olan paketin, yatırımcılar ve iş adamları için olumlu sonuçlar doğuracağını düşündüklerini belirtti.

Hazırlık aşamasında reel sektör temsilcilerinin görüşlerine hassasiyet gösterilmesi, görüş ve önerilerin ilk elden alınarak Teşvik ve İstihdam Paketinin muhtevasına yansıtılmasının, reel sektörün sorunlarının ortadan kalkması ve beklentilerinin karşılanması açısından son derece önemli bir adım olduğunu vurgulayan Vardan, ''Üretime, yatırımı teşvik etmeye ve daha fazla istihdam sağlamaya odaklı olarak hazırlanan istihdam ve teşvik paketinin, dünya ekonomisinde krizin etkilerinin devam ettiği bir dönemde, Türkiye'nin orta vadede krizin etkilerinden sıyrılmasında önemli bir katkısı olacağı görüşündeyiz'' dedi.

Vardan, 8 Haziran Pazartesi günü kamuoyu ile paylaşacakları ''MÜSİAD Türkiye Ekonomi Raporu- 2009'' çalışmasında da yer alan teşvik ve istihdamla ilgili birçok önerilerinin Teşvik ve İstihdam Paketinde değerlendirilmiş olmasının kendilerini memnun ettiğini ifade etti.

Teşvik ve İstihdam Paketiyle, ülkede yeniden yatırım ortamının sağlanması, işsizlikle mücadelede olumlu sonuçlar alınması ve yeni istihdam alanları oluşturulmasının en büyük beklentileri olduğunu dile getiren Vardan, şunları kaydetti:

''Tedbirlerin gerek bölgelerin gerekse sektörlerin kendi özel şartlarını dikkate alması ve adil bir yapı içermesi, ortaya konan önlemlerin etkinliğini artıracaktır. Bununla birlikte Teşvik ve istihdam Paketinin dış ticaret açığımızın azaltılmasına yönelik alanlarda yapılacak katma değeri yüksek yatırımlara odaklanması da oldukça önemlidir. Bu durum, dış ticaret dengesinin sağlanması ve cari açığın ortadan kaldırılmasına büyük katkı sağlayacaktır.

Bu noktada, sanayicimiz, yatırımcılarımız ve girişimcilerimizin teşvik paketinin tüm detaylarını iyice inceleyip analiz ederek, en uygun yatırım mekanizması vasıtasıyla bu imkanlardan yararlanması gerekir. Ayrıca, iş dünyası hükümetin ortaya koyduğu bu paketlerden yararlanmak için aktif ve aksiyoner bir duruş sergilemelidir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*