MÜSİAD'dan Musul'a tarihi ziyaret

MÜSİAD'dan Musul'a tarihi ziyaret.7617
  • Giriş : 11.05.2009 / 22:24:00

MÜSİAD üyesi Türk iş adamları heyeti, Irak'ta yatırım ve işbirliği imkânlarını araştırmak amacıyla 'dünyanın en tehlikeli şehri' diye nitelenen Musul'da temaslarda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) üyesi Türk iş adamları heyeti, Irak'ta yatırım ve işbirliği imkânlarını araştırmak amacıyla 'dünyanın en tehlikeli şehri' diye nitelenen Musul'da temaslarda bulundu.
ABD'nin Mart 2003'te Irak'ı işgalinden bu yana ilk kez bir heyet, Musul kentini ziyaret ederek yetkililerle görüştü. MÜSİAD heyeti, Musul Valisi Atheel Nojaifi, Türkiye Musul Başkonsolosu Hüseyin Avni Botsalı, Musul Ticaret Odası ve Vilayet Yatırım Komisyonu üyeleri ile bir araya geldi.

Görüşmeye çok sayıda Musullu Arap, Kürt, Türkmen ve Asuri iş adamları ile Irak'ta yol, köprü, okul, enerji tesisleri, sınai yapılar ve konut sektörlerinde önemli projeler yürüten bazı Türk müteahhitlik ve mühendislik firmalarının yönetici ve temsilcileri de katıldı.

Musul Valisi Atheel Nojaifi, MÜSİAD'ın, şehirlerinin uzun süredir içinden geçmekte olduğu zor koşullar altında yabancı bir ülkeden gelerek Musul'u ziyaret eden ilk heyet olduğuna dikkat çekti.

"TÜRKİYE İLE RESMİ VE ÖZEL SEKTÖR DÜZEYİNDE İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ"

Türkiye'nin Irak siyasetini bildiğini ve bunu takdir ettiklerini de ifade eden Vali Nojaifi, Musul'da herkesin Türkiye ile hem resmi hem özel sektör düzeyinde işbirliğine hazır olduğunu söyledi.

Bu ziyaretin kendilerine sürekli ve ortak çalışma alanları kazandıracağını da kaydeden Vali Nojaifi, "Bu ziyaret, Türkiye Musul Başkonsolosu Hüseyin Avni beyin vasıta olması ve Türk kardeşlerimizin inisiyatifiyle gerçekleşen son derecede müspet bir başlangıç olmuştur. Ziyaretiniz bizlere sürekli ve ortak çalışma alanları kazandıracaktır. Musul vilayetinin kapıları tüm dost ülkelere açıktır. Şunu kesinlikle belirtmek isterim ki Türkiye Cumhuriyeti bizimle işbirliği yapan ülkelerin başında gelmektedir. Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğunun tavassut ve himayeleri ile MÜSİAD heyetinin Irak ziyaretinin programına Musul'u da dahil etmesi bizler için mutluluk vericidir" dedi.

Türk iş adamlarının Türkiye'nin elçileri olduğunu vurgulayan Iraklı Vali, "İlimizi ziyaret etmekte olan Türk heyeti hem kamu, hem de özel sektörlerde ekonomimizin yeniden canlandırılması, keza yeniden inşa ve imar programlarımız bakımından bizlere ümit vermektedir. Türk halkı ve Türk hükümeti, yeniden inşa sürecinde Irak'la işbirliğine hazır olduklarını bildirmektedirler" diye konuştu.

"MUSUL'A İLK VE TEK BAŞKONSOLOSLUK AÇAN ÜLKE TÜRKİYE"

Genelde Irak, özelde Musul halkının Türkiye'nin Irak konusunda izlemekte olduğu yapıcı politikaları takdirle karşıladığını ifade eden Nojaifi, "Musul, rejim değişikliğinden sonra terör ve şiddetin esir aldığı en tehlikeli kent olarak ilan edildi. Burada başkonsolosluk açan ilk ve tek ülke Türkiye. Musul Valiliği, Türkiye Başkonsolosluğu ve Türk müteşebbisleriyle her alanda işbirliğini geliştirmeye hazır" şeklinde konuştu.

Türkiye'nin Musul Başkonsolosu Hüseyin Avni Botsalı, 2008'de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, bu yıl Mart'ta da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Irak'a gerçekleştirmiş oldukları ziyaretlere ve imzalanan işbirliği anlaşmalarına dikkat çekti.

Botsalı, "Bu anlaşmalar, stratejik mahiyet taşıyor. İki ülke arasında esasen güçlü olan ekonomik ve ticari ilişkilerin daha da ivme kazanmasına müsait bir ortam hazırlıyor. Bu olumlu zeminde Türk özel sektörü de, Ankara'nın bütün Irak'ı kucaklayan, ülkenin birlik ve bütünlüğüne destek veren, tüm tarafları diyalog ve uzlaşma yoluna davet eden politikaları doğrultusunda, Irak'ın imar ve yeniden inşa hamlesine daha etkin bir şekilde katılmak ve katkıda bulunmak istiyor" ifadelerini kullandı.

Başkonsolos Botsalı, Türk ve Iraklı yatırımcılara yaptığı konuşmasında, "ilk çağlardan bu yana medeniyetlere beşik olan, farklı kavim, din ve mezheplerin bir arada yaşayabildikleri bir kardeşlik şehri olan Musul'da, tarihte bir defa daha bölgeye ve dünyaya barış ve dostluk mesajları verecek bir emsal oluşturulmasının zamanının geldiğini" belirtti.


"KALICI BARIŞ VE İSTİKRAR İÇİN ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPARIZ"

MÜSİAD Başkan Yardımcısı Sadık Ayhan Saruhan da Türkiye'den kardeş Irak halkına selam ve muhabbet mesajları getirdiklerini, Türk özel sektörünün Irak'ın bir an evvel kalıcı barış ve istikrara kavuşması için üzerine düşeni yapmaya hazır olduğunu aktardı.

Saruhan, Türk şirketlerinin bu amaçla ticaret, eğitim, sağlık, enerji, ulaştırma, sanayi ve ihtiyaç duyulan tüm sektörlerde Irak'ın imar ve yeniden inşasında rol üstlenmeye hazır olduklarını açıkladı.

Musul valiliğinde yapılan toplantıdan sonra Botsalı tarafından Türk heyetinin ziyareti münasebetiyle bir resepsiyon düzenlendi. Resepsiyonda Türk ve Iraklı iş adamları Mayıs ayı sonunda Gaziantep'te düzenlenecek 4. Irak EXPO fuarı hakkında danışmalardan bilgi aldılar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*