MÜSİAD'ın yeni başkanı uyardı

MÜSİAD'ın yeni başkanı uyardı.8664
  • Giriş : 22.04.2008 / 15:30:00

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği, Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan, 2007 yılında Türkiye'nin epey zaman kaybettiğini ve bir patinaj yaptığını belirterek şu uyarıyı yaptı:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Vardan, düzenlediği basın toplantısında, 19 Nisan Cumartesi günü yapılan MÜSİAD'ın 17. Olağan Genel Kurulunun ardından 4. hizmet döneminin başladığını belirterek, yeni dönemde yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Vardan, MÜSİAD'da genel başkan ile birlikte yönetim kurulu üyelerinin yüzde 25'inin, şube başkanlarının yüzde 40'ının, sektör kurulu başkanlarının da yüzde 60'ının değiştiğini aktararak, yeni dönemde arzularının, MÜSİAD'ı Ömer Bolat'ın kendilerine teslim ettiği seviyeden daha ileriye götürmek olduğunu söyledi.

Yeni dönemdeki hedeflerine ilişkin olarak da Vardan, sektör kurullarının içinde gerekli alanlarda "Müşterek Satın Alma Masası" (MÜSAM) kurularak çoklu satın alma programları oluşturulacağını, işletmelerin birbirleriyle iş yapma olanak ve fırsatlarını geliştirmek amacıyla sektörel tanıtım günleri düzenleyeceklerini kaydetti.

Projeler ve kaynakların daha verimli kullanılmasını sağlayacak öneriler geliştireceklerini belirten Vardan, Anadolu'da her şubenin kendi bölgelerini geliştireceği "Bölgesel Yatırım Projeleri" (BYP) yapmalarını teşvik edeceklerini ve bu konularda gereken teknik altyapı yardımlarında bulunacaklarını söyledi.

Üyelerini, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ortaklıklar kurarak yatırım yapmaya teşvik edeceklerini ve ilgilileri bilinçlendireceklerini dile getiren Vardan, bu konuda hazırlanan Doğu ve Güneydoğu Kalkınma Raporunun tamamlanmak üzere olduğunu bildirdi.

-BRÜKSEL'DE OFİS-

Vardan "MÜSİAD'ın ve üyelerin tanıtım noktası olmak üzere Brüksel'de irtibat merkezi oluşturmayı düşünüyoruz. İş adamlarımızın Avrupalı ortaklar bulmalarını ve ticari ilişkiler geliştirmelerini temin etmeye gayret edeceğiz" dedi.

KOBİ'lere rekabet gücünü artırmak üzere finans yönetimi şirket birleşmeleri sektöre kümelenmeleri, AR-GE, inovasyon ve markalaşma konularında yol gösterici teşvik edici rapor ve yayınlar hazırlayacaklarını, konferans ve eğitim toplantıları düzenleyeceklerini belirten Vardan, AGİT-Avrupa Genişletilmiş İstişare Toplantılarını yılda en az iki kez gerçekleştirmeyi, Avrupa'daki Türk iş adamları ve kuruluşları ile temas ve işbirliği projelerini artırmayı hedeflediklerini söyledi.

Vardan, Türkiye'nin gelişmesine yönelik sıkıntı duyulan alanlarda özgün araştırma raporları hazırlayacaklarını, bu raporları Doğu ve Güneydoğu Kalkınma Raporu, Tarımda Rekabet ve Gelişme Raporu, Mesleki Eğitim Raporu, Türkiye Ekonomisi-2008 Raporu olarak sıraladı.

-''ARZUMUZ GÜVENLİ İSTİKRAR ORTAMININ DEVAM ETMESİ''-

Toplantıda soruları da yanıtlayan Vardan, ekonomi ve siyasi gelişmelere ilişkin görüşlerinin sorulması üzerine, 2006'nın Merkez Bankası başkanının seçimi ile başlayan sürecin ardından 2007'de erken genel seçimlerin ve Cumhurbaşkanlığı seçiminin yapıldığını hatırlatarak, "2007'de Türkiye epey zaman kaybetti, bir patinaj yaptı. Özellikle son gelişmeler ekonominin tedirgin olmasına sebebiyet verdi. Aslında baktığımızda makro ekonomik dengeler hala güvenilirliğini ve sağlamlığını muhafaza ettirmektedir" dedi.

Vardan, 2003'ten sonra başlayan süreçte yatırımların hızla arttığına, siyasette ve onunla beraber ekonomide istikrarın sağlandığına işaret ederek, son gelinen noktada insanlarda tedirginlik oluşunca yatırımlarda veya para harcamalarında biraz durma noktasına gelindiğini söyledi.

Vardan, "Bizim bütün arzumuz güvenli istikrar ortamının devam etmesidir. İstikrarlı ekonominin devam etmesidir çünkü, iş adamı daha neyi bekleyebilir?'' dedi.

IMF ile ihtiyati Stand By anlaşması konusundaki görüşlerinin sorulması üzerine Vardan, bu konuda MÜSİAD olarak daha önce mevcut makro ekonomik seviyeler tutturulduktan sonra IMF ile anlaşma yapılmasını arzu etmediklerini fakat gözlemlemenin devam edebileceğini söylediklerini aktararak, hükümet böyle bir karar veriyorsa kendilerinin de o görüşte beraber olacaklarını, şu an için normal döviz stokları ile IMF borçlarının rahatlıkla kapatılabileceğini, ancak zaman içine kapatılmasının ödemeler dengesi açısından daha iyi olduğunu düşündüklerini, hükümetin aldığı kararın arkasında olacaklarını kaydetti.

-''2008-2009 AVRUPA'YA VERİLMİŞ SÖZLER NOKTASINDA ATILIM YILI OLMALI''-

"2008'i kaybediyor muyuz?" sorusunu da Vardan, "Bizim 2008'i, 2009'u değil hiç bir dakikamızı kaybetmememiz lazım. Dünya ölçeğinde yer almak istiyorsak zamanımızı boşa harcamamamız gerekir" diye yanıtladı.

Vardan, iş adamlarının hükümetlerden beklentisinin istikrarın sağlanması olduğunu ifade ederek, kim olursa olsun eğer güvenli ortam sağlanıyorsa onların destekleneceğini dile getirdi.

Vardan, MÜSİAD'ın yıllık üye aidatının bin 800 YTL olduğunu, yaklaşık 6 milyon YTL (5 milyon dolar) civarındaki 2008 yılı bütçesini Genel Kuruldan geçirdiklerini bildirdi.

MÜSİAD'ın, kurulduğu dönemden itibaren bir çok sivil toplum kuruluşunun kurulmasına ön ayak olduğunu halen de bir örnek teşkil ettiğini belirten Vardan, ortak aklın bulunması konusunda sivil toplum kuruluşları ile birlikte çalışmalar yapmaya devam edeceklerini söyledi.

Yeni dönemde MÜSİAD'ın Brüksel'de bir irtibat merkezi oluşturmasıyla AB konusunda daha mı aktif olacaklarının sorulması üzerine Vardan, Brüksel'de oluşturacakları merkezin iş adamlarının ticari ilişkiler geliştirmesi konusunda faaliyet göstereceğini ifade ederek, "Biz 2008-2009 yılının Avrupa'ya verilmiş sözler noktasında bir atılım yılı olmasını arzu ediyoruz" dedi.

Vardan, AB sürecinin çok yoğun bir şekilde devam etmesini ve hükümetin bu konudaki çalışmalarının hızlanmasını beklediklerini söyledi.

AA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious