MÜSİAD'ın yeni yönetim kurulu belli oldu

MÜSİAD'ın yeni yönetim kurulu belli oldu.7617
  • Giriş : 19.04.2009 / 20:42:00

Başkanlık görevinde birinci yılını dolduran MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan, 'Ekonomimizin kısır çekişmelere tahammülü yok' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Vardan: Ekonomimizin kısır çekişmelere tahammülü yok

Başkanlık görevinde birinci yılını dolduran MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan, “Geçtiğimiz iki yılda üzülerek gördük ki ülkemizin gelişmesinin önüne setler konmak isteniyor. MÜSİAD olarak beklentimiz, ülkemizde istikrar ve huzur ortamının sağlanmış olmasıdır. Çünkü ancak huzur ortamında ticaret gelişebilir, istihdam sağlanır ve yatırım yapılabilir. Kısır çekişmelerle vaktimizin boşa geçirilmesine ekonomimizin tahammülü yok” dedi.

MÜSTAKİL SANAYİCİ VE İŞADAMLARI DERNEĞİ (MÜSİAD) Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan bir yıllık faaliyet dönemini ve önümüzdeki yıllara ilişkin beklentilerini yazılı bir açıklama ile değerlendirdi. MÜSİAD'ın geride bıraktığı 19 yılda önce Anadolu'ya, sonra da dünyaya açılarak, sivil toplum kuruluşları tarafından örnek alınan bir model olduğunu ifade eden MÜSİAD Başkanı, “Güç birliği ve dayanışma temelinde, ülke menfaatlerini ön planda tutarak ilerlemeyi ve topyekûn gelişmeyi amaç edinen, çözüm odaklı çalışmalar yaparak oldukça yoğun bir yıl geçirdik” dedi.

Hizmet şuuru ve ortak akılla hareket ettik
Vardan, Yönetim Kurulumuz ile birlikte MÜSİAD'ı daha ileriye götürmeyi, hizmet çıtasını yükseltmeyi, üyelerimize ve ülkemiz insanına ekonomik anlamda faydalı olmayı amaçlayarak, MÜSİAD çatısı altında, kökleşmiş hizmet şuuru ve ortak akılla, faaliyetleri devam ettirmeye gayret ettiklerini ifade ederek, “Gücünü Anadolu'dan alan MÜSİAD” tabirini perçinlemek ve ülkemizin ulaşabildiğimiz her noktasında MÜSİAD bayrağını dalgalandırmak için düğmeye bastık” dedi.  

MÜSİAD'ın üye yapılanmasının güçlendirilmesi amacıyla hızlı bir çalışma yaptıklarını ifade eden Vardan, “Bu yıl zarfında içeride de, MÜSİAD asıl üye sayımız 3,000'i aşarken, MÜSİAD Gençlik Kurulu ise 1,600 üyeye ulaştı. Ülke sathındaki hizmetlerimizi daha geniş kitlelere ulaştırabilmek için yürütülen teşkilatlanma faaliyetlerine hız verdik” dedi.

Türkiye'nin sahip olduğu tüm değerlerle bir dünya devi olmaya aday olduğunu belirten Vardan, “Fakat geride kalan iki yılda üzülerek gördük ki, ülkemizin gelişmesinin önüne setler konmak istenmektedir. Halbuki kısır çekişmelerle vaktimizin boşa geçirilmesine ekonomimizin tahammülü yok. Yapılması gereken, ortak akılla yapıcı eleştiriler sunarak ülke ekonomisinin gelişmesini sağlamaktır” dedi.

Gündem 'AB, Reformlar ve Yeni Anayasa' Olmalı
İç siyasi sebeplerden dolayı gündem dışı kalan Avrupa Birliği (AB) hedefi ve reformların bir an önce hükümetin gündemine girmesi gerektiğini ifade eden MÜSİAD Başkanı açıklamasına şöyle devam etti:

Mevcut anayasamızın yetersiz olduğu artık tüm kesimler tarafından kabul edildiği halde, bu alanda somut adım atılamamaktadır. Türkiye'de acilen, katılımcı, çoğulcu, demokratik, toplumsal dengeleri gözeten, temel hak ve özgürlükleri tam olarak teminat altına alan ve siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları ve konunun uzmanları tarafından tartışılarak, bütün bu kesimlerin katkılarıyla hazırlanacak yeni bir Anayasa'ya kavuşturulması gerekmektedir.

Türkiye bu coğrafyada benzersiz bir ülkedir
Türkiye, içeride yapısal reformlara, Anayasa çalışmalarına ve AB müzakere sürecine hız vererek, dışarıda da son yıllarda yürüttüğü başarılı dış politikasına devam edebilir. Artık Türkiye'nin bölgesindeki etkinliği ve gücü tüm çevre ülkeler ve küresel güçler tarafından da kabul edilmiştir. Çok önemli uluslararası görevlere Türk temsilcilerinin getirilmesi ülkemizin bölgesinde üstlendiği rolün önemini açıkça göstermektedir. Ülkemiz, tarihiyle, kültürel doku ve birikimiyle bu coğrafyada benzersiz bir ülkedir.

Dünyadaki gelişmeleri takip etmeyen, içine dönük bir yapı içinde, ne Türkiye ekonomisi büyür ne de Türkiye bahsettiğimiz gibi bölgesine yön veren lider bir ülke olur. Bu sebeple, aramızdaki sonu gelmeyen siyasi içerikli tartışmalardan kaçınmalı, yapıcı olmalı ve ülkemiz menfaatleri için çabalamalıyız. 

MÜSİAD olarak beklentilerinin, yalnızca ülkemizde istikrar ve huzur ortamının sağlanmış olması olduğunu ifade eden Vardan, “Çünkü ticaret ancak huzurlu bir ortamda gelişebilir, istihdam sağlanır ve yatırım yapılabilir. Çatışma, ayrışma ve kutuplaşma bizim işimiz değil” diyerek konuşmasını tamamladı.

MÜSİAD'ın Yeni Yönetim Kurulu Belli Oldu
18 Nisan 2009 Cumartesi günü sadece üyelerin katılımıyla gerçekleşen '18. MÜSİAD Olağan Genel Kurulu' sonucunda yeni dönemde Yönetim Kurulu'nda görev alacak ve Yönetim Kurulu'ndan ayrılan isimler de belli oldu.

Yeni listede, görev süreleri dolması nedeniyle, Genel Başkan Yardımcıları Yusuf Cevahir, Ali Rıza Arslan, Basın Komisyonu Başkanı Nureddin Nebati ve Yönetim Kurulu Üyeleri Mustafa Erdem, Özdemir İçin, Eyüp Akdağ yer almadı. Yönetimden ayrılan isimlerin yerine; Hasan Büyükdede, Murat Kalsın, Adnan Bostan, Kemal Yamankaradeniz, Mehmet Zeki Kaldırım ve Abdurrahman Kaan getirildi.

İşte Yeni Yönetim Kurulu:     
Genel Başkan:       Ömer Cihad Vardan
Genel Başkan Yardımcısı:     Mehmet Nuri Görenoğlu
Genel Başkan Yardımcısı:     Hasan Büyükdede
Genel Başkan Yardımcısı:     Ali Gür
Genel Başkan Yardımcısı:     Sadık Ayhan Saruhan
Genel Başkan Yardımcısı:     Nail Olpak
Teşkilatlanma Komisyonu Başkanı:    Kenan Atalay
Teşkilatlanma Komisyonu Başkan Yard.    Mehmet Zeki Kaldırım
Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı     Dursun Topçu
Dış İlişkiler Komisyonu Başkan Yardımcısı   Şevket Can Tülümen
Dış İlişkiler Komisyonu Başkan Yardımcısı   Murat Kalsın
Dış İlişkiler Komisyonu Başkan Yardımcısı   Adnan Bostan
Sektör Kurulları Komisyonu Başkanı    Hikmet Köse
Sektör Kurulları Komisyonu Başkan Yard.  Abdurrahman Kaan
Mali İşler Komisyonu Başkanı    Ali Reis Topçu
Araştırmalar Ve Yayın Komisyonu Başkanı   Mehmet Develioğlu
Araştırmalar Ve Yayın Komisyonu Başkan Yard.  Kemal Yamankaradeniz
Kurumsal İlişkiler Komisyonu Başkanı    Eyüp Akbal
Bilim Ve Teknoloji Komisyonu Başkanı    Mehmet Akif Özyurt
Eğitim Komisyonu Başkanı     Kerim Altıntaş

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*