Musikişinas tüccarlar

  • Giriş : 14.12.2006 / 00:00:00

Bakan Coşkun'un aralarında bulunduğu musikişinas tüccarların eserlerini Melihat Gürses seslendirdi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İşadamı-sanat ilişkisinin farklı bir boyutuna dikkat çekmek amacıyla İstanbul Ticaret Odası(İTO) tarafından aralarında Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun'un da bulunduğu musikişinas tüccarların eserlerinin toplandığı CD'de yer alan eserler, düzenlenen konserde Melihat Gürses tarafından seslendirildi.
Bakan Coşkun, "Hakikaten sadece kendimizi tatmin etmek için kağıda döktüğümüz mütevazi satırları, mısraları besteleyen sanatçıların önünde eğiliyorum." dedi.

İTO tarafından aralarında Sanayi ve Ticaret Bakanı Çoşkun'un güftesini yazdığı "Seni gördüm bugün dost meclisinde" isimli eser ile ünlü sanayici İbrahim Bodur'un güftesini yazdığı, "Sevda yaratan gözlerini seyre dalsam" isimli eserinde bulunduğu musikişinas tüccarların eserleri Grand Cevahir Otel ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen konserde seslendirildi. Konsere eser sahibi Bakan Ali Çoşkun, İstanbul Valisi Muammer Güler ile iş ve sanat dünyasından önemli isimler katıldı. Sunuculuğunu Mustafa Yolaşan'ın yaptığı gecede eserler Melihat Gürses tarafından seslendirildi.

Konser öncesinde konuşan Sanayi Bakanı Ali Coşkun, talebelik yıllarından beri birçok ödül aldığını ve konuşma yaptığını ancak hiçbir zaman sahnede konuşurken bu kadar zorlanmadığını anlattı. Bakan Coşkun, insan kalabalıklarını millet yapan unsurun kültür olduğuna işaret ederek, küreselleşme sürecinde yozlaşmayla karşı karşıya bulunan kültürün korunması adına atılan bu adımı tebrik ettiğini ifade etti. Bakan Coşkun, "Hakikaten sadece kendimizi tatmin etmek için kağıda döktüğümüz mütevazi satırları, mısraları besteleyen sanatçıların önünde eğiliyorum." diye konuştu. Coşkun, İTO yönetimini de vefa duygusunun bir sonucu olarak böyle bir çalışma yaptıkları için de ağabeyleri olarak kutladığını ifade etti.


"İTO OLARAK KÜLTÜRE, SANATA VE SANATÇIYA OLAN KATKIMIZ ARTARAK DEVAM EDECEK"


İTO Başkanı Yalçıntaş ise, oda olarak iş alemine ve Türk ekonomisine hizmet ettiklerini ancak bunun yanında kültür hayatına da hizmet etmeyi de amaç edindiklerini belirterek, "Çünkü kültür bize ihtiyacımız olan temel şeyi verir. O da güven. Kültürü zayıf olan yani kendine güveni olmayan bir toplum zayıftır. İşte bunun için her zaman sanata ve kültüre destek veriyoruz." diye konuştu. Yalçıntaş, bu albüme katkıda bulunan eser sahiplerinin aynı zamanda hem iş adamı hem sanayici ve tüccar olduğunu dile getirdi. Yalçıntaş, "Bizim oda olarak kültüre, sanata ve sanatçıya olan katkımız artarak devam edecek." dedi.

Konuşmalardan sonra Yalçıntaş, konserde bir eseri seslendirilen Bakan Coşkun'a plaket verdi.

Konserde ayrıca iş adamlarımızın bestelediği yada güftesini yazdığı şu eserler seslendirildi:

Beste: Bimen Şen-Güfte: Anonim "Yıllar ne çabuk geçti o günler arasından", Beste-Güfte: Kazım Nami Erdölen "Sen nazla gezerken güzelim güller içinde",

Beste-Güfte: Basmacı Abdi Efendi "Sevdim yine bir nev-civan",

Beste: Sadi Hoşses- Güfte: Karacaoğlan "Sabret gönül",

Beste: Cahit Atasoy- Güfte: Doğudan Bayülgen "Haliç (İstanbul'un koynunda laledan gibisin)",

Beste: Şekip Memduh Bey -Güfte: Yahya Kemal Beyatlı "Gönlümle oturdum da hüzünlendim o yerde",

Beste: Muzaffer İlkar- Güfte: Fakih Özlen "Şarkılar seni söyler, dillerde name adın",

Beste: Necip Gülses- Güfte: İbrahim Bodur "Sevda yaratan gözlerini seyre dalsam",

Beste: Erdinç Çelikkol- Güfte: Mustafa Töngeman "Gel gönlümü yerden yere vurma güzel, ne olursun",

Beste: Safiye Ayla-Güfte: Ramazan Gökalp Arkın "Gönül Şarkıları",

Beste: Amir Ateş-Güfte: Ali Coşkun "Seni gördüm bugün dost meclisinde",

Beste: Pınar Köksal- Güfte: Yılmaz Pakalınlar "Esmer tenli, ince belli"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious