Muşlu çiftçileri göç ediyor!

  • Giriş : 27.09.2006 / 00:00:00

Köylüler bu yıl pancar olmadığından Batı illerine göç ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Muş'un Malazgirt ilçesinin geçimini pancar ve buğdaydan üreterek sağlayan köylüleri, bu yılın kurak geçmesi nedeniyle zor durumda kaldı. Kuraklık nedeniyle pancar ve buğday üretiminin düşmesi sonucu, çiftçiler iş bulma umuduyla büyük şehirlere göç ediyor.

Malazgirt İlçesi'ne bağlı 130 haneli Kılıçi Köyü'nden 95 hane, geçim kaynaklarının kuraklık nedeniyle eksilmesine bağlı olarak göç etti. Malazgirt'e bağlı 73 köyün bulunduğunu belirten Malazgirt Ziraat Odası Başkanı Tahsin Kılıç, köylülerin tek geçim kaynağının ağırlıklı olarak pancar ve buğday olduğunu, bu yıl yaşanan kuraklık nedeniyle pancar üretiminde yarı yarıya düşüş yaşandığını belirterek, buğdayın ise yok denecek kadar az olduğunu kaydetti. Kışı aç gecirecek insanların başta İzmir olmak üzere İstanbul, Bursa gibi büyük şehirlere göç ettiklerini söyleyen Kılıç, sadece Kılıçi Köyü'nden şimdiye kadar 95 ailenin gittiğini, evlerin boşaldığını aktardı. Bölge köylüsünü tek kurtarıcının hayvancılık olduğunu ifade eder Tahsin Kılıç, devletin desteği ile hayvan dağıtılarak göçlerin durdurulabileceğini söyledi.

Akören köyünden evini yükleyip İzmir'e göç eden Rahmi Arıkan, 8 nüfuslu bir aile olduğunu belirterek, bu yıl ektikleri pancarın kuraklık nedeniyle hiç olmadığını,evini İzmir'e götürerek bari bu kış ekmek parası bulmak için çalışacaklarını söyledi.

Bu yıl Malazgirt ilçe genelinde 4300 çiftçinin bulunduğu, 6 bin dekar alanda pancar ekimi yapıldığı, her yıl 54 bin ton pancar üretimi yapılırken, kuraklık nedeniyle bu yıl 10 bin ton pancar ürünü alınacağı belirtildi.

Köylüler pancar ve buğdaydan kuraklık nedeniyle istenilen verimi alamayınca, bir çok ailenin temelli olarak göç ettiğini, bir kısım ailenin de kışın iş bulmak ve çalışmak üzere büyük şehirlere gittiklerini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious