Müslüman, Hristiyan ayni mezarda yatiyor

  • Giriş : 03.11.2005 / 00:00:00

HATAY - Hatay'in Iskenderun ilçesinde yasayan degisik dine mensup vatandaslar, öldükten sonra da ayni mezara gömülüyorlar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye'de hosgörünün gerçek manada yasandigi sehirlerden biri olan Iskenderun'da Hristiyanlar, kilise duvarlarina astiklari pankartlarla Müslümanlarin Ramazan Bayramini ve Kurban Bayramini kutlarken, yine Hristiyan vatandaslarin mezarliklarinin da Müslüman mezarligi ile yan yana olmasi dikkat çekiyor.

Ramazan Bayrami'nin birinci günü Asri Mezarliga akin eden Müslüman, Hristiyan ve Ermeni vatandaslar, mezarlik basinda ölmüs yakinlari için dualar ederken, Müslümanlar da Ermeni mezarliginda dua ediyor.

Iskenderunlu Mehmet Emer ve ailesi, mezarlik ziyaretleri sirasinda Ermeni Mezaligini da ailecek ziyaret ederek, burada yatan Ermeni vatandaslarin mezari basinda dua etti. Mehmet Emer, "Iskenderun'da kesinlikle din ayrimi gözetmeksizin tüm insanlarla baris ve huzur içerisinde yasiyoruz, Onlara karsi herhangi bir ard niyetimiz veya ayrim kesinlikle gözetmiyoruz. Iskenderun'da mezarlari dahi ayni mekanda olan bu mezarlik tüm dünyaya örnek teskil edecek nitelikte" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious