Müslüman diye uçağa almadılar

Müslüman diye uçağa almadılar.15217
  • Giriş : 22.08.2006 / 00:00:00

İspanya ve ABD'de üç uçuşta yolcular terör saldırısı korkusuyla ayaklandı, uçaktaki Müslümanlar indirildi!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Havaalanlarına çok sıkı kontroller getirildi, el bagajları ve her tür sıvının uçaklara girmesi yasaklandı. Şüphelilerin tümünün Müslüman olduğunu vurgulayan İngiliz İçişleri, uçağa binişlerde Müslümanlar’ın ayrı bir bölmede ve daha sıkı bir şekilde aranmasını öngören bir plan bile hazırladı.

Müslümanlar arasında tepkiye sebep olan paranoya ilk meyvelerini geride bıraktığımız günlerde verdi. İspanya ve ABD’de gerçekleşen olaylarda yolcuların Müslüman diye bazı kişilerin sebepsiz yere uçaktan inmeye zorladığı ortaya çıktı. Önceki gün Malaga-Manchester seferini yapan uçak için salonda bekleyen bazı yolcular 20’li yaşlarındaki iki Asyalı gencin Arapça konuşması üzerine güvenlik endişesiyle uçağa binmedi.

Yolcuların bir bölümü de uçağa bindikten sonra kabin görevlilerinin şaşkın bakışları altında, “Güvende değiliz” diyerek indi. Bunun üzerine mürettebat polis çağırdı. Olay yerine gelen İspanyol polisi, önce gençlerin pasaportlarını aldı, daha sonra ise hiçbir gerekçe göstermeden gençleri tutukladı. Müslüman yolcuların indirilmesinin ardından tüm yolcuların tekrar bindiği uçak 2 saat rötarla İngiltere’ye gitti.

PİLOTLAR İTİRAF ETTİ

Olay, “Müslüman yolcu var diye uçakta isyan çıktı” şeklinde İngiliz gazetelerinde de manşetten yayınlandı. Haberde, yine İspanya’dan kalkan bir başka uçakta da çocuklarıyla birlikte seyahat eden bir kadının yanında oturan adamın çember sakalı olması nedeniyle mürettebatı uyararak “kendini güvende hissetmediğini” söylediği belirtildi.

Daily Mail gazetesi pilot forumlarında benzer olayların sıklaştığına dikkat çekerek, şirketlerin tepkiden korktukları için bunu gizlediği iddiasına yer verdi. Paranoyanın vardığı nokta da ortaya çıktı.

ABD’Lİ DOKTORLAR DA ATILDI

Müslüman paranoyasının bir başka örneği ise salı günü ABD’de yaşandı. Denver eyaletinde radyoloji uzmanı olarak görev yapan Amerikan vatandaşı doktor Ahmed Faruk, San Francisco’daki bir tıp konferansından dönmek için United Airlines uçağına bindi. Uçağın kalkış saatiyle akşam namazı vaktinin çakışması nedeniyle oturduğu yerde namaz kıldı. Ancak yolcuların “bu uçak güvenli değil” diyerek mürettebata tepkisi üzerine görevliler Faruk’u yaka paça uçaktan indirdi. Amerikalı doktor United Airlines aleyhine ağır bir tazminat davası açacağını söyledi.

UÇAKTAKİ İNGİLİZ AİLE OLAYI AÇIĞA ÇIKARDI

Müslümanlar’ın uçaktan atıldığı haberi, aynı uçakta bulunan İngiliz Schofield ailesinin Daily Mail gazetesine olayı anlatmasıyla ortaya çıktı. Karı-koca ve çocuk halinde seyahat eden aile, “Atılan Müslümanlar’dan kimse özür dilemedi ama güvenlik daha sonra uçağı aramak zorunda olduklarını söyleyince kaptan tüm yolculardan özür diledi” dedi.

İNGİLİZLER TEPKİ GÖSTERDİ

Haberin gazetelere manşet olmasının ardından halk, internet forumlarında olaya tepki gösterdi. İşte mesajlardan bazıları:

* Hayatımda bu kadar aptalca bir davranış duymadım. İnsanlar nasıl böyle paronayak oldu, anlayamıyorum.

* Havaalanında defalarca aramadan geçmiş insanları önyargı yüzünden uçaktan indirmek hangi mantıkla bağdaşır?

* Bundan sonra ne çıkacak çok merak ediyorum. Asya kökenli insanların otobüslerimize binmesine de mi izin vermeyeceğiz? Yoksa onlar için ayrı toplu taşıma araçları mı olacak? Ben de bir İngiliz Müslümanım. Ve artık kendimi bu toplumun bir parçası olarak göremiyorum.

* Bizim gibi özgürlük ve medeniyeti savunan bir ülke için bundan daha büyük bir utanç olabilir mi?

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious