Müslüman İngilizler Türk dadı arıyor

  • Giriş : 10.02.2007 / 00:00:00

Müslüman İngiliz aileleri, çocuklarının bakımı konusunda, dinî duyarlılığı olan Türkleri tercih ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

60 milyon nüfuslu İngiltere'de 3 milyon civarında İngiliz vatandaşı Müslüman yaşıyor. Oxford Vision yetkilileri, şimdilik 100 ailenin talepte bulunduğunu; ancak Türklerin tanınmasıyla birlikte bu sayının giderek artacağını belirtiyor. Şirketin İngiltere Au-Pair Sorumlusu Meryem Aydın, bu kelimenin yurtdışında anne yardımcılığı yaparak dil eğitimi alan gençler için kullanıldığını belirtiyor.

Meryem Aydın, sistemin işleyişini şöyle özetliyor: "İngiltere'ye gelen gençler kaldığı ailede 2 yaşından büyük çocukların tüm ihtiyaçlarını karşılıyor ve ev işlerinde aileye yardımcı oluyor. Bu yolla hem ücretsiz yabancı dil öğrenme imkanına kavuşuyor hem de cep harçlığı alabiliyor."

İngiliz ailelerin Türkiye'de yaşanan Müslümanlığın farkını bildiklerini de vurgulayan Aydın şu bilgileri veriyor: "Müslüman İngiliz aileler Türk kültürünü seviyor. Türk insanının sıcakkanlı olması, çocukları çok sevmesi, çalışkanlığı, dürüstlüğü ve saygılı olması aileler tarafından tercih ediliş sebepleri arasında. Ayrıca aileler çocukları ile ilgilenecek kişinin dini konularda hassas olmasını ve çocuklara dini konularda bir şeyler öğretmesini istiyor."

İngilizceyi bedava öğreneceğiniz program

Au-pair'lik yüz yılı aşkın süredir İngiltere'de uygulanan bir dil öğretim programı. Bu yolla yurtdışından İngiltere'ye gelen gençler bedava İngilizce öğrenebildiği gibi para da kazanabiliyor. 18-26 yaşları arasındaki gençlerin başvuru yapabildiği program için en az lise mezunu olmak, bekar olmak, sigara kullanmamak, ev içinde derdini anlatabilecek kadar İngilizce bilmek ve çocuk bakımı konusunda bilgi sahibi olmak şartları aranıyor. Daha çok bayanların tercih edildiği programa erkekler de başvuru yapıyor.

6 ay ile 2 yıl arasında kalma imkanı var

Oxford Vision İngiltere Au-Pair Sorumlusu Meryem Aydın, au-pair'lerin bir ailenin yanında, 6 ay ile 2 sene arasında değişen sürelerde maddi sıkıntı çekmeden İngiltere'de kalabildiğini söylüyor Au-pair'lerin günde 5 saat çalıştığını ve haftada 2 gün izin kullandığını ifade eden Aydın, aileyle birlikte kalan au-pair'lerin haftalık minimum 55 paund cep harçlığı da aldığını belirtiyor. Meryem Aydın, au-pair'lik için şirketin İstanbul bürosunun 0212 293 83 50 numaralı telefonundan bilgi alınabileceğini söylüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious