Müslüman kadınları eğitip devlet ajanı yapıyorlar

Müslüman kadınları eğitip  devlet ajanı yapıyorlar.11135
  • Giriş : 07.01.2008 / 17:15:00

İngiltere Müslüman Konseyi, hükümeti, Müslüman kadınları devlet ajanı yapmaya calışmakla suçladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İngiltere İçişleri Bakanlığı, Müslüman kadınları "liderlik" ve "özgüven" eğitimden geçerilerek İslami köktencilikle mücadeleye yönlendirmeyi planlarken, İngiltere Müslüman Konseyi, hükümeti, Müslüman kadınları devlet ajanı yapmaya calışmakla suçladı.

İçişleri Bakanlığı (Home Office), teror örgütü El Kaide'nin İngiltere'deki faaliyetlerini önlemek için, yaşları 16 ile 35 arasında değişen Müslüman kadınları, Londra Borsası (FTSE) yöneticileri için tasarlanan 'liderlik ve 'özgüven' eğitim kurslarında eğiterek, fanatik Müslüman erkeklerle tartışmayı ve tartışırken kendilerine güvenmeyi öğrenmelerini sağlayacak..

Radikal Müslüman haraketinin yeni gönüllü üyeler kazanma çabasında olduğunu söyleyen İngiliz Toplum Bakanı Hazel Blears, "Radikal fikirlerin Müslüman toplumunun içine iyice sinmesini engellemek için tek yol, "sessiz çoğunluğa" bir ses verilmesidir" dedi.

Hükümetin bu tür faaliyetlerin önüne geçmek için "radikalleşmeyi önleme" fonundan 70 milyon sterlin ayırdığını belirten Bakan Blears, yerel otoriteleride 'iletişim' ve 'diplomatik' vasıfların gelişimi kurslarına para ayırmasını istedi
'Radikalleşmeyi önleme fonu'

Müslüman kadınların liderlik iddialarını geliştirebilmeleri ve kariyerlerinde ilerleyebilmeleri için üst düzey işadamları ve sporcuların yanında calışma imkanı verileceğinin altını çizen Blears, "radikalleşmeyi önleme" fonudan belirli bir miktarın da, Müslüman kadınlara kendi bölgelerinde sorunlarını paylaşabildikleri güvenli platformlar oluşturulmasında harcanacağını belirtti..

Keşfedilmemiş potansiyelleri var

Fanatiklerin hedeflediği toplumlarda ılımlı görüşü savunan kişilerinde olabileceğini düşünen Bakan Blairs, Müslüman kadınların "keşfedilmemiş potansiyelleri" var. Çoğu hiç calışmamış olsada, basarı şanslarını bu kurslar yoluyla artırarak, kendilerine olan güveni hızla güçlendirebileceklerine inanıyorum" diye ifade etti.

"İyi Uygulama" kılavuzu

Blears, bu doğrultuda hazırladığı "İyi Uygulama" kılavuzunda şu sözlere yer alacak: "Müslüman kadınların tamamen aktif bir rol oynadığı yerlerde radikalizm ve fanatizme karşı direnç gösteren topluluklar oluşabilir".

Hükümet, Müslüman kadınların aile içinde birer kız kardes, anne ve arkadaş olarak önemli ahlaki otoritelerinin olduğunu, ve radikal ideolojilerin üstesinden gelmek için bu rollerinin desteklenmesi gerektiğini açıkladı.

"Kadınları devlet ajanı yapıyorlar"

Hükümetin Müslüman kadınları kökten dinciliğe karşı eğitmek istemesine tepki gösteren . İngiltere Müslüman Konseyi, hükümeti, kadınları devlet ajanı yapmaya calışmakla suçladı.
Konuya ilşkin bir açıklama yapan İngiltere Müslüman Konseyi Başkan Yardımcısı İnayat Bunglawala, "Devlet önce imamlarımızdan gençlerimizi gözetlemelerini istedi, şimdi de kadınlarımızdan aynı şeyi isityorlar" diye konuştu.

"Kadınlar birer müfettiş oldu"

Müslüman Kadın Ağları Örgütü Başkanı Shaista Gohir da, benzer bir açıklamada bulunarak "Müslüman kadınların birer müfettiş haline getirilmeleriden ziyade, onlara kamu hayatında daha geniş bir rol vermek gerekir" dedi.

El Kaide'ye sempati yok

İngiliz İçişleri Bakanlığı'nın tahminlerine göre, 10 bin-15 bin Britanyalı Müslüman El-Kaide veya diğer terörist gruplara sempati duyuyor. Müslümanlar'ın işsizlik oranı ise ülke genelinin 3 katı fazlası oranında ve yarısından fazlası ekonomik anlamda etkisiz durumda bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious