Müslüman toplumda şizofreni tedavisi daha başarılı oluyor

  • Giriş : 10.05.2006 / 00:00:00

Hollandalı ünlü psikiyatri uzmanı Prof. Dr. Jim Van Os, Müslüman toplumlardaki güçlü aile bağının şizofreni tedavisinde başarıyı artırdığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Konuyla ilgili çeşitli Müslüman ülkelerde araştırmalar yapan Os, “Hollanda’da yaşayan Türkler arasında şizofreni oranı hem çok düşük hem de hastaları daha kolay tedavi edebiliyoruz. Bunda aile bağlarının çok büyük etkisi var.” diye konuştu.

Şizofreni, modern dünyanın karşılaştığı en tehlikeli ruhsal hastalıklardan biri. Bu rahatsızlık, hastanın kendisini toplumsal hayattan soyutlamasına, halüsinasyonlar görmesine sebep oluyor. Hastalık, tam olarak tedavi edilemiyor. Ancak çeşitli ilaçlar ve psikolojik telkin yoluyla kontrol altına alınabiliyor. Tedavi gören hasta basit işlerde çalışabiliyor.

Türk psikiyatri uzmanlarına eğitim vermek için önceki gün İstanbul’a gelen Prof. Dr. Jim Van Os, Müslüman toplumlar arasında yaptığı şizofren araştırmasını Zaman Gazetesi’ne anlattı. Müslüman toplumlardaki hastaların daha kolay iyileştiğini dile getiren Os, “Çünkü amcalar, teyzeler, halalar, kısaca herkes tedavi sürecinde hastaya destek veriyor.” dedi. Batılı toplumlarda ise insanların bireysel yaşamayı tercih ettiğini hatırlatan Os, “Londra’da yaşayan bir İngiliz şizofreni hastası doktorundan başka kendisine yardım edecek kimseyi bulamıyor. Bu nedenle ilaç tedavisi başarılı olmuyor. Hastalık kontrol edilse bile kısa sürede yeniden tekrar ediyor.” örneğini verdi.

Şizofreni daha çok erkekleri etkiliyor

Hastanın ruhsal dünyasını altüst eden şizofreni daha çok erkeklerde görülüyor. Genetik özellikler taşıyan ve çevresel etkilerle tetiklenen hastalık genellikle 13-25 yaş arasındaki gençleri etkiliyor. Şizofreni, hastasını sebep yokken fiziksel olarak güçten düşürüyor. Hasta hayali sesler duyuyor. Giderek gerçeklerden uzaklaşarak zihninde yeni bir dünya kuruyor.

Hastalığın kontrol altında tutulması için hastanın sürekli ilaç kullanması gerekiyor. Ancak rahatsızlık unutkanlık da yaptığı için yalnız kalan hastalar, ilacını düzenli almıyor. Son yıllarda bazı ilaç firmaları, bir kez vücuda enjekte edildiğinde iki hafta boyunca etkili olan ilaçlar geliştirdi. Böylece yalnız yaşayan hastaların ilacını unutma probleminin önüne geçilmesi hedefleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious