Müslümanlar botoks yaptırabilir mi?

  • Giriş : 16.01.2008 / 20:13:00

Müslüman Yargı Konseyi, serumların içerisinde domuz sütü olduğunu ileri sürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Müslüman Yargı Konseyi (MJC), serum üretiminde domuz sütünden elde edilen bir enzimin kullanıldığının tespit edilmesinden sonra Botoks'un kullanılmasını yasakladı.

Güney Afrika'da MJC'nin Fetva komitesi başkanı Mevlana Yusuf Karaan İslam'a göre domuzdan elde edilen her nesnenin kullanılması veya tüketilmesinin yasaklandığını hatırlattı.

Konseyin kararı Malezya'daki Ulusal Fetva Konseyi'nin iki yıl önce aldığı karara uyuyor. Malezya Fetva Konseyi, güzellik ürününü yasaklamıştı.

Bu arada, Güney Afrika'da Botoks'un baş dağıtıcısı Genop Healtcare'in başkanı Gerald Seftel, Botoks'un nihai ürününde domuzdan elde edilmiş hiçbir enzim bulunmadığını iddia ederek 'Üretim sürecinde sadece bakterinin büyümesi için içinde domuz sütünden elde edilen enzimlerin bulunduğu kültürler kullanılıyor. Sonra bu hayli özel arıtma sürecinden geçiyor. Burada enzim atılıyor ve arıtılmış bir tıbbi protein üretiliyor." dedi.

Nihai arıtılmış proteine Botulinum toksin deniliyor. Botulinum toksin Botoks'un aktif elemanı. Seftel, ürünlerini Botoks üreticisi Allergan'dan aldıklarını, Allergan'ın Botoks'u üretmek için lisansının bulunduğunu ve en yüksek standartta üretildiğini ileri sürdü.

Ancak Botoks dağıtı firmanın açıklamaları Fetva komitesi başkanı Karaan'ı tatmin etmedi. Karaan, domuz süt enziminin kullanılmasının diğer katkı elemanlarını kirlettiğini savundu.

Mevlana Yusuf Karaan, "Temelde, üretimde domuzdan alınan süt kullanılıyor. Bu durumda, ürün Müslümanlar için yasaktır. Herhangi bir ilaç veya güzellik ürününde domuzdan herhangi bir nesne kullanırsanız, bu İslam'da yasaktır. Sonradan çıkarılmış bile olsa, diğer elemanlar hala kirlidir." dedi

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious