Müslümanlar hedef tahtasına konuyor

Müslümanlar hedef tahtasına konuyor.20808
  • Giriş : 13.12.2008 / 20:34:00
  • Güncelleme : 13.12.2008 / 20:46:12

Hükümetler üzerlerine düşen görevi yapmadıkları takdirde, kendi iç huzurlarının yanı sıra dünya barışı da tehlikeye girecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Prof. Ekmeleddin İhsanoğlu, Uluslararası Bilim Tarihi ve Felsefesi Birliği'nin Amsterdam'da yapılacak yönetim kurulu toplantısına katılmak üzere Hollanda'ya geldi.

İhsanoğlu Amsterdam Schiphol Havaalanına gelişinde Türkiye'nin Lahey Büyükelçisi Selahattin Alpar tarafından karşılandı.

İKT Genel Sekreteri havaalanında yaptığı açıklamada, yönetim kurulu toplantısının yanı sıra İslam Konferansı Genel Sekreteri sıfatıyla Hollanda hükümet yetkilileriyle bir araya geleceğini ve bu temaslarında, Avrupa ülkelerinde yükselen ve doğrudan Müslümanları hedef alan yabancı düşmanlığı konusunda görüşlerini ileteceğini söyledi.

İhsanoğlu, Hollanda'da "Fitne" filmiyle başlayan sıkıntıların, Müslümanları hedef alan gelişmelere yeni bir boyut kazandırdığını, bir anlamda tuz biber ektiğini belirtti.

Avrupa ülkelerinde doğrudan Müslümanlara yönelen kimi girişimlerin tekrarlanmasının bir takım soru işaretlerini ortaya çıkardığını kaydeden İhsanoğlu, "Belirli ülkelerde İslamiyet'i hedef alan, İslamiyet'in sembollerini kötüleyen bu gayretleri anlamakta zorlanıyoruz. Neden durup dururken böyle şeyler oluyor, önce bunu anlamak ve bunun arkasındaki motivasyonları görmek lazım" dedi.

İhsanoğlu, 1930'lu yıllardakine benzer şekilde hareketlerin görüldüğünü, bunun en son örneğin Fransa'da, Fransız vatanı ve bayrağı için ölmüş Müslüman askerlerin mezarına yapılan saldırıyla ortaya çıktığını belirtti.

Ekmeleddin İhsanoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

"Bunlar ilk defa olmuyor. Tekerrür ediyor, arka arkaya oluyor; karikatür, filmler, kitaplar. 1930'lu yıllardaki Yahudi düşmanlığı gibi bir yabancı düşmanlığı başladı. Ama yabancı düşmanlığının odağında Müslümanlar var. Avrupa'nın uzun tarihine bakıldığı zaman Avrupalı toplumların başkalarıyla, ötekiyle ilişkilerinde her zaman hassasiyetler olmuştur. Kendi aralarında da uzun savaşlara bu hassasiyetler vesile oluşturmuştur. Avrupa İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra eski defterlerin bir kısmının kapatmasının olgunluğunu göstermiştir. Fakat ne yazık ki şimdi yeni defterler açılıyor. Bu defterlerin ortasında biz varız."

İhsanoğlu, Müslümanları hedef alan yabancı düşmanlığına karşı öncelikle hükümetlerin önlem alması gerektiğini vurguladı. Hükümetlerin üzerlerine düşen görevi yapmadıkları takdirde, kendi iç huzurlarının yanı sıra dünya barışının da tehlikeye gireceğini anlatan İhsanoğlu, en büyük hatanın da ifade özgürlüğünün yorumlanmasında yapıldığını söyledi. Müslümanlara yönelik yabancı düşmanlığının fikir ve ifade özgürlüğüne sığınılarak geçiştirilemeyeceğine işaret eden İhsanoğlu, mevcut uluslararası anlaşmalar, kararlar ve ulusal yasalarda bu düşmanlığa karşı yaptırımlar bulunduğunu bildirdi.

İhsanoğlu, sınırsız bir özgürlüğün olamayacağını, özgürlüğün sorumlulukla birlikte değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, "Mutlak hürriyet yoktur. Sorumlulukla yan yanadır" diye konuştu.

İfade ve düşünce özgürlüğünün varlığına rağmen bütün uluslararası anlaşmaların ve ulusal yasaların hiçbirisinin antisemitizmi müdafaa etmediğini anımsatan İhsanoğlu, "Her ülkenin, her değerin kırmızı çizgileri vardır. Neden İslamiyet bunlardan birisi değil? Bir buçuk milyar insanın dini böyle hedef tahtası haline getirilemez" dedi.

İKT Genel Sekreteri İhsanoğlu pazartesi günü Lahey'de bazı hükümet yetkilileriyle bir araya gelecek ve daha sonra Hollanda'dan ayrılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*