Müslümanlar Papa'ya mektup yazdı, işte Papa'nın cevabı

Müslümanlar Papa'ya mektup yazdı, işte Papa'nın cevabı.15210
  • Giriş : 29.11.2007 / 22:27:00

Papa, Müslümanların yazdığı mektuba yaklaşık bir buçuk ay sonra cevap verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Roma Katolik Kilisesi Ruhani Lideri Papa 16'ıncı Benedict, 138 Müslüman bilgin ve aydının 13 Ekim'de kendisine hitaben yazdığı mektuba yaklaşık bir buçuk ay sonra cevap verdi.

16'ıncı Benedict, mektubu Müslümanların ortak mektup yazma girişimine öncülük eden Ürdün Prensi Gazi Bin Muhammed Bin Tallal'a hitaben, Vatikan Devlet Sekreteri (Başbakan) Kardinal Tarcisio Bertone aracılığıyla yazdı.

Papa, cevap mektubunda, "Müslümanlar ve Hristiyanlar olarak aramızdaki farklılıkları görmezlikten gelmeksizin ya da unutmaksızın, yaratan ve de hesap gününde her insanı eylemlerine göre yargılayacak olan tek Tanrı'ya iman gibi bizleri birleştiren ortak noktalar üzerine eğilebiliriz ve eğilmemiz gerekir" dedi.

Kardinal Bertone, aynı zamanda Amman'daki Al-i Beyt İslam Düşüncesi Enstitüsünün müdürü olan Prens Gazi Bin Muhammed Bin Tallal'a hitaben yazdığı cevabi mektupta, 16'ıncı Benedict'in Müslüman aydınların mektubundan duyduğu memnuniyeti de dile getirdiğini belirterek, "Papa, bu jesti, ayrıca mektuptaki müspet yaklaşımı ve dünyada barışı desteklemek için ortak çalışma çağrısını son derece takdirle karşıladığını ifade etmeyi uygun görmüştür" dedi.

Papanın cevabı mektubunda, Hristiyanlar ve Müslümanların birbirinin dinlerini tanımaya çalışmaları, insan onuruna saygı gösterilmesi ve karşılıklı saygı ortamı oluşturulması için beraberce çalışmanın önemine değindiği kaydedildi.

Ürdün Prensi Gazi Bin Muhammed Bin Tallal'ı, mektubun altında imzası bulunan Müslüman aydınlardan oluşturulacak bir heyetle birlikte Vatikan'da kabul etmekten mutlu olacağını belirten 16'ıncı Benedict , Papalık Dinler Arası Diyalog Kurulu'nun (PDADK) Müslümanlarla işbirliği yapabileceğine de değindi.

PDADK Başkanı Kardinal Jean Louis Tauran ise Vatikan Radyosuna yaptığı açıklamada, Müslüman aydınların mektubunun Papa tarafından yanıtlanmasını, "olumlu bir gelişme" olarak niteledi.

Kardinal Tauran,"Papa, Müslüman aydınların, polemikten uzak biçimde kaleme aldıkları mektubu takdirle karşılamıştır. 16'ıncı Benedict, tabii ki aramızdaki farklılıkları gözden uzak tutmaksızın, Hristiyanlar ve Müslümanların beraberce çalışabileceklerini düşünüyor. Zira hepimiz tek Tanrı'ya inanıyoruz" diye konuştu.

Müslüman bilgin ve aydınların 13 Ekimde Papaya hitaben gönderdikleri ortak mektubun altında Türkiye'den Prof. Ali Özek'in de imzası bulunuyordu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious