'Müslümanlar potansiyel suçlu muamelesi görüyor'

  • Giriş : 28.05.2006 / 00:00:00

Sadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan, Amerika'daki 11 Eylül olaylarından sonra dünyanın her yerinde Müslümanların özgürlüklerinin kısıtlandığını belirterek potansiyel suçlu muamelesi gördüklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

11 Eylülden sonra İslam'a karşı adeta kin ve nefret kampanyası başlatıldığını dile getiren Kutan, dünyanın her yerinde Müslümanlara zor anlar
yaşatıldığına, özgürlüklerinin kısıtlandığına, haksız yere potansiyel suçlu muamelesiyle karşılaştıklarına işaret etti.

Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (ESAM) tarafından İstanbul'da düzenlenen "Müslüman Toplulukları Birliği Toplantısı" İslam ülkelerinden gelen parti ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla gerçekleşti.

"İslam Dünyasının bugünkü durumu: Problemleri, imkanları ve çözümleri" konulu toplantının açılış konuşmasını Sadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan yaptı. Kutan, 11 Eylül saldırılarından sonra dünyada Müslümanlara olan bakışın değiştiğini söyledi. 11 Eylül saldırılarından sonra İslam'a karşı kin ve nefret kampanyası başlatıldığını savunan Kutan, "Dünya'nın her yerinde Müslümanlara zor anlar yaşatılmakta, özgürlükleri kısıtlanmakta ve İslam'ı yaşamaları engellenmektedir. Birçok Batı ülkesinde Müslümanlara baskı yapılmakta ve haksız yere potansiyel suçlu muamelesi ile karşılaşmaktadır" dedi.

Düzenlenen toplantının amacının müslüman ülkelerin önderlerini bir araya getirip ortak çözümler üretmek olarak açıklayan Kutan, İslam'ın yanlış tanıtılmasının sinsi bir planın sonucu olduğunu anlattı. Kutan, "Bu planı hep birlikte insanlığa anlatmalıyız. İslam her çeşit haksızlığa ve sömürüye karşıdır. İslam asla terörle bağdaştırılamaz. İslam dünya barışı için bir tehdit değil teminatıdır. Müslümanlar önce kendi ülkelerinde haksızlık ve çatışmaları gidermeli emperyalist güçlerle işbirliği yapan yönetimler demokratik yöntemlerle değiştirilmelidir. Dünyabarışı ancak İslam aleminde birlik ve dayanışma ile sağlanabilir. ugün dünyanın her zamankinden daha çok İslam'ın sevgi ve şefkat mesajlarına ihtiyacı var. Müslümanlar önce kendi ülkelerindeki haksızlıkları, çatışmaları gidermeli ve emperyalist mihraklarla işbirliği yapan yönetimler demokratik yollarla değiştirilmeli" şeklinde konuştu.

Toplantıya eski Başbakan Necmettin Erbakan'ın tanı sıra, toplantıya Sudan eski Cumhurbaşkanı Mareşal Muhammed Swar Ez Zeheb, Pakistan İslam Partisi Genel Başkanı Qadi Husain Ahmad, Malezya İslam Partisi Genel Başkanı Hajıi Abdul Bin Haji Awang, Mısır Hukukçular Baro Başkanı Seyful İslam El Benna, Kuveyt Efkaf eski Bakanı Yusuf El Hac, Tacikistan Kurtuluş Partisi'nden Seyyid Abdullah Nuri, Lübnan eski Milletvekili Fethi Yeken, İran eski Sanayi Bakanı Sems Ardakani ile 120'ye yakın yektili katıldı. Toplantkıların 30 Mayıs 2006'ya kadar devam edeceği öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious