Müslümanlara karşı ayrımcılık artıyor

Müslümanlara karşı ayrımcılık artıyor.13186
  • Giriş : 19.12.2006 / 00:00:00

Avrupa Irkçılık ve Yabancı Düşmanlığını İzleme Merkezi tarafından yayımlanan bir rapor, Batı'daki dinî ayrımcılığı ortaya koydu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

"AB'de Müslümanlar-Ayrımcılık ve İslam Fobisi" başlığını taşıyan rapor, AB genelinde bütün Müslümanları kapsayan ilk çalışma özelliğini taşıyor.

Avrupa'daki Müslümanların, eğitim, konut ve istihdam alanlarında güçlü bir ayrımcılıkla karşı karşıya olduğu vurgulanan araştırmada şu tespite yer veriliyor: "Avrupalı Müslümanların çoğu genellikle kötü barınma şartlarında yaşıyor. Eğitimdeki başarıları ortalamanın altında, işsizlik oranları ise ortalamanın üstünde." 1998'de AB tarafından kurulan merkez, ayrımcılığın Müslümanların toplumdan yabancılaşmaları sonucunu doğurduğuna da dikkat çekerken, buna son vermek için gerekli çabanın gösterilmediğinin altını çiziyor.

Raporda Müslümanları genellikle terör eylemleriyle özdeşleştiren bir eğilimin giderek artmasından doğan "İslam fobisi"nin daha önceden de var olan yabancı düşmanlığı "zenofobi" ile birleşerek, günlük yaşamın pek çok alanında ayrımcılığı körüklediği ifade edildi. Çeşitli AB ülkelerinden onlarca anket ve örnek durum çalışmaları sunan rapor, çok sayıda Müslüman'ın ve özellikle gençlerin, toplumsal ilerlemelerinin karşısında duran sayısız engellerle mücadele ettiğini ve bunun da "umutsuzluk ve dışlanma duygularına" neden olduğunu kaydetti. Araştırmada Hollandalı Müslüman bir kadın, en çok "Ne zaman geri dönüyorsun?" sorusuyla, karşılaştığını belirterek, "Rotterdam'da doğdum, nereye gideyim? Bu, gerçekten üzücü bir soru ve insanın kendisini yabancı gibi hissetmesine, bir noktada yabancı olduğunu kabul etmesine neden oluyor." diye konuştu.

Fransızlar 5 kat daha şanslı

Raporu açıklayan kurumun başkanı Beate Winkler, Fransa'da tamamen Fransız adlı olan kişilerin iş görüşmelerine çağrılma ihtimalinin, aynı niteliklere sahip, ama adları Müslüman adına benzeyen kişilerden 5 kat daha fazla olduğunu söyledi. Araştırma sırasında görüşülen kişiler, türban takan Müslüman kadınların iş bulma konusunda en büyük zorlukla karşılaştıklarını, çok sayıda işverenin türbanlı kadınların müşterileri ürkütmesinden korktuğunu belirtti. Hollanda'da bazı genç Müslümanlar, Hollanda doğumlu olmalarına rağmen "yabancı" olarak sınıflandırıldıkları için, okullarda etnik temele göre ayrılmış sınıflara yerleştirildiklerini söyledi. Almanya'da yerleşik bir Türk ise okulda öğretmeninin Osmanlıların Viyana'yı kuşatmalarını şu sözlerle anlattığını kaydetti: "Tanrı'ya şükür onları yendik, yoksa çocuklar büyük sorunlarınız olurdu. Erkekler sünnet olurdu, kızlar da türban takmak zorunda kalırdı."

Bu sorunlar karşısında Avrupalı Müslümanların, kendilerine yardımcı olmak için daha fazla şey yapabileceklerini kabul ettikleri de belirtildi. Araştırma kapsamında görüşülen Müslümanlar, yaşadıkları toplumla etkileşime girmek, bütünleşmek ve aykırı görünmekten uzaklaşmak konusunda daha çok sorumluluk almak için daha fazla şey yapabileceklerini kabul etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious