'Müslümanlara karşı hala önyargı mevcut'

  • Giriş : 27.12.2006 / 00:00:00

Aiman Mazyek, 2006 yılında Almanya'da gerçekleşen İslam ve Uyum Zirvesi'nde sonra toplumda Müslümanlara karşı önyargıların hala mevcut olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Almanya genelinde Müslümanlar hakkında gerçekleşen tartışmaların arttığını söyleyen Mazyek , "İslamiyet Almanya'da daha belirgin hale geldi. Bu bir gerçek. Ancak Müslümanlar hakkında yapılan tartışmaların kaliteli veya seviyeli olduklarına dair şüphelerim var." dedi.

Mazyek Tagesspiegel gazetesine konuyla ilgili yaptığı açıklamasında, kamuoyunda Müslümanlar hakkında hala olumsuz düşüncelerin ve kuşkuların hakim olduğunu belirtti. Ortadoğu ve Irak'ta gerçekleşen savaşların Müslümanların imajını olumsuz yönde etkilediğini söyleyen Mazyek, "İslamiyet bir şekilde şiddet ve terörle bağlantılı gösteriliyor. Bielefeld'li sosyolog Heitmeyer'in raporuna göre, elit insanlarda dahi Müslümanlar hakkında yaptıkları konuşmalarında önyargılı ifadeler kullanmaktan çekinmiyorlar." dedi. Mazyek, İslamiyet hakkında yaygınlaşan yanlış bilgilerde ve önyargılarda Müslümanların da 'katkıları' olduğuna dikkat çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious