Müslümanlar'a karşı sistematik kışkırtma

Müslümanlar'a karşı sistematik kışkırtma.12665
  • Giriş : 01.11.2008 / 12:19:00

Amerikalı bir haham olan Raphael Shore tarafından hazırlatılan İslam karşıtı bir film, ücretsiz dağıtılıyor ve okullarda ücretsiz izlettiriliyor...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yeni Dünya'da Müslümanlara karşı yürütülen sistematik provakatif eylemlere bir yenisi daha eklendi. Amerikalı bir haham olan Raphael Shore tarafından hazırlatılan İslam karşıtı bir film şu sıralar organize bir şekilde ücretsiz olarak dağıtılıyor ve yapımın kimi okul-kütüphane gibi kamu kurumlarında da toplu gösterimi düzenleniyor.

Haham Raphael Shore hazırladığı Obsession (Saplantı) filmi ile Batı "Radikal" İslam'a karşı savaş ilan etmiş olduğu iddiasında bulunuyor. Ancak filmin içeriği ve teması bunun çok ötesinde doğrudan İslam'a yönelik hakaretler barındırıyor. Yapımda lanse edilmek istenen tema ise özetle Müslümanların birer terörist kimliği taşıdığı ve İslam'ın yeryüzü için büyük bir tehlike unsuru olduğu.

Tam da Amerika başkanlık seçimleri kızıştığı sırada, bu film organize bir biçimde milyonlarca Amerikalı aileye dağıtıldı. Filmin 28 milyon kopyası seçim malzemesi olarak kullanıldı ve "Mor Eyaletler" olarak tabir edilen ve hiçbir başkan adayının ezici desteğe sahip olmadığı bölgelerde yaklaşık 70 gazete aracılığıyla dağıtıldı.

"Şaibeli Bir Sivil Toplum Örgütü: Clarion Fonu"

Obsession filminin dağıtımı, yapımcısı Haham Raphael Shore'un kar gütmeyen bir organizasyon olarak kurmuş olduğu Clarion Fonu tarafından gerçekleştirildi.

Hayır kuruluşu olarak faaliyetlerini sürdürdüğünü iddia eden Clarion Fonu'nun bu sebeple herhangi bir siyasal etkinlik içerisinde bulunması Amerika kanunlarınca yasal değil. Fakat kuruluşun internet sitesinde başkan adayı John McCain'e destek çağrısı niteliğindeki yayınları son zamanlarda dikkat çekmişti. Alınan bilgilere göre Obsession filmi projesi, Müslümanların desteğini alan başkan adayı Obama'ya McCain'den bir misilleme niteliği taşıyor. Müslümanların etkin yayın organı Islamonline.net de söz konusu fonu "Şaibeli bir sivil toplum örgütü" olarak görüyor.

Obsession'a Farklı Din Mensuplarından Tepki Yağıyor

Filme Amerikalı Müslümanların yanı sıra diğer dinlerden temsilcilerin bulunduğu diyalog kuruluşlarından da yoğun tepkiler geldi.

Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR) Stratejik İletişim Direktörü Ahmed Rehab, Tapma Tribune gazetesine şöyle konuştu: "Bu film terörizme ve radikalliğe dürüst bir eleştiri getirmenin çok ötesine geçiyor."

Ohio Müslüman Cemaatinin mali danışmanı ve üyesi olan Nadeem Salem Blade ise şu yorumlarda bulundu: "Daha büyük bir çatışmayı denemek ve satmak amacıyla -ki bu esasen dini bir çatışmadır- bu kişiler ülkedeki korku ve histeriyi sömürmekteler. Bu siyasi bir dalavaredir. Amaç İslam ve Müslümanlara karşı bir nefret ve korku yaratmak ve kamuya onları yanlış bir güvenlik tehdidi olarak tanıtmaktır."

Başka bir Toledo'lu Müslüman vatandaş olan Amjad Doumani bu filmin apaçık hedefinin seçimleri etkilemek olduğu konusunda ısrarlı: "Şu sıralarda böyle bir nefret mesajını yaymak için tüm bu gazetelerin para almayı kabul etmesi beni biraz hayal kırıklığına uğrattı."

ING'den Örnek Tepki

California'nın San Jose şehrinde bulunan ve güçlü bir sivil toplum örgütü olan İslami Ağ Grubu (ING) yayınladığı bir mektupla Amerika'daki diğer din mensuplarına sağduyu çağrısında bulundu. (Mektubun orijinaline www.mpac.org/article.php?id=711 linkinden ulaşılabilir.)

Söz konusu mektup, yakın zamanda derin ayrıma ve öfkeye yol açan bu filmin dağıtılması hususundaki derin endişelerini dillendirmek zorunda olan farklı inançlara sahip liderler arasında sağlanan ahlaki bir anlaşmayı temsil ediyor. Filmin Müslümanları insan değilmiş gibi gösteren ve İslam dinini yanlış niteleyen bir malzeme olduğunu açıklayan Amerikalı dini liderler yapımın "Amerikan dini çoğulculuğunun bütünlüğünü güçsüzleştiren bölücü siyasi bir dalavere" olduğunu belirtti. Farklı din temsilcileri ayrıca "Korku yaratarak ve cahil stereotipler sunarak değer verdiğimiz inançlarımızı ayırmaya çalışanlar karşısında durmak her bir Amerikalının görevidir" diye konuştular.

Eğitim ve inançlar arası diyaloga dayalı bir çözüm benimseyen ING ayrıca filmle karşılaşılan bölgelerde yapım hakkında yorum yapılması için konuşmacılar temin etme veya inançlar arası panel düzenlemeyi de teklif ediyor. ING tarafından temin edilecek konuşmacılar bu film ile birlikte ortaya konan iddiaların asılsızlığı hakkında bilgilendirici açıklamalar yapmayı hedefliyor. ING'nin bu sağduyulu çabası son zamanlarda artan provakatif eylemlere karşı örnek bir tepki geliştirme mekanizması niteliği taşıyor.

Obsession filmine karşı "Hate Hurts America" kuruluşundan bir İnternet Sitesi

Farklı din ve renklerden kişiler arasında ayrımcılık yapılmasına karşı faaliyetleriyle tanınan Hate Hurts America (Nefret Amerika'yı Yaralar) kuruluşu da Obsession filminin iddialarını sistematik bir şekilde çürütmek için bir internet sitesi kurdu.

Kuruluştan yapılan açıklamada Obsession filminin şiddet içerikli kökten dinciliğin dürüst bir şekilde eleştirildiği bir yapıt olmadığı, bunun yerine şiddete dayalı kökten dincilik ve çoğunluğun uyguladığı İslam arasındaki çizgiyi bulanıklaştırarak Müslümanlara karşı geniş bir şüphe ağı oluşturmayı hedefleyen bir propaganda yapımı olduğu belirtiliyor. Aynı şekilde filmin güvenilir uzman ve saygın alimlere başvurmayıp, bunun yerine geçmişi pek de temiz olmayan ve "İslam dini Tanrının dini değildir, İslam şeytandır" şeklinde açıklamalarda bulunan Walid Shoebat gibi şaibeli kişilere yönelmesinin manidar olduğu dile getiriliyor.

HABER7

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*