Müslümanlardan İngiltereye uyarı

  • Giriş : 15.08.2006 / 00:00:00

Müslüman liderler uyardı: “Dış politikanız Müslümanları daha da radikalleştiriyor”

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Londra'da Heathrow Havalimanı'nda İngiliz Polisi'nin "ülkeyi kana bulayacaklardı' sözleriyle takdim ettiği ve ülkede büyük bir terör korkusu oluşturmaya çalışılan olayın ardından, İngiliz Kültür Bakanı Ruth Kelly, Londra'da İngiliz Müslümanları arasından 'radikalizm' konusunu tartışmak üzere Müslüman liderler ile bir araya geldi.
Müslüman liderlerle bir araya gelen Ruth Kelly, hükümetin geçen haftaki terör paniğinin ardından Müslümanlarla işbirliği yapmada çaba gösterdiğini söylüyor. Görüşmeye Müslüman Liderlerden Sufi Muslüman Derneği Başkanı Haras Refik, İngiltere Müslümanlar Birliği Başkanı Inayat Bunglawala ve İngiliz Müslüman Forumu Sekreteri Hurşit Ahmet katıldı. Görüşme sırasında, Müslüman liderler, Bakan Kelly'e hükümeti uyararak, izlenen dış politikanın tüm dünyada Müslümanları daha da radikalleştirdiği uyarısında bulundu. Görüşme sırasında Bakan Kelly'e ayrıca, üç Müslüman Milletvekili ve 38 ayrı gurup tarafından imzalanan bir mektup iletildi, İçişleri Bakanı John Reid'in ağır eleştirildiği mektupta, Reid'in 'korkunç yargısız hüküm' vediğini yazıyor. Kelly ile Müslüman liderler arasından yapılan görüşmede ayrıca, ülkedeki tüm Müslüman liderlere, İngiltere'de radikalizm sorununun nasıl çözülmesi konusunda işbirliği yapılması çağrısında bulunuluyor.

Toplantıda konuşan Sufi Müslümanlar Derneği Başkanı Haras Refik, "İlk yapılması gereken, ülkede radikalizm konusunda bir problemin olduğunu kabul etmektir. Bu bir alkolik olma gibidir. Bizim ayağa kalkıp, açıkca görüşlerimizi paylaşmalı ve tartışmalıyız." diyor. Ülkedeki en büyük Müslüman Organizasyonu olan İngiltere Müslüman Birliği Başkanı Bunglawala da, ülkede Müslüman topluluğu içerisinde çok az da olsa bir radikalizm olduğunu zaten kabul ettiklerini belirterek, "Burada en büyük soru, bu çok az olan radikalizm sorununun halletmek için ne yapıldığıdır. Bize göre, sorumluluk her iki taraftadır, hem Müslüman topluluğunda hem de hükümettedir." dedi.

İngiltere Müslümanları Forumu Başkanı Huşit Ahmet de, İngiltere'deki Müslüman topluluğu içinde radikal grupların olduğuna karşı çıkıyor. Ülkeyi tehdit eden radikal grupların dışardan geldiğini vurgulayan Ahmet, "Biz, ülkede radikalizme sebebiyet verenlerin dışardan geldiklerine inanıyoruz, bu insanlar dışardan geliyor ve burdaki Müslüman toplumu kendi amaçları uğruna kullanıyor. Bu insanların bundan sonra gelip içimize giripte, insanları başka yönlere çekmelerini önlemek için çaba sarfetmeyiliz."görüşünü bildirdi.

Görüşme sırasında hükümete gönderme yapan Müslüman liderler, hükümetin de radikalizmin kökünü kazma konusunda somut adımlar atması gerektiği görüşündeler. Bu yönde, hükümetin, İngiltere'deki Üniversitelerde okuyan Müslüman öğrenciler ve İmamlarla işbirliği yapması öngörülüyor.

Öte yandan Bakan Kelly'nin ülkedeki Müslümanlarla işbirliği yapma konusunda hükümetin bazı çalışmaları olduğuna işaret etti. Kelly, hükümet kanadı olarak üzerinde çalıştıkları planı, bu ay içerisinde Müslüman Liderlere paylaşacaklarını söyledi.

Bu arada, yeni bir terör saldırısı girişiminin engellenmesi olayından sonra, hükümet kanadından birçok bakan ve siyasetçinin önümüzdeki günlerde Müslüman liderlerle bir araya geleceği belirtildi. Ruth Kelly'nin ardında, Başbakan Yardımcısı John Prescott'un da Müslümanlarla görüşeceği belirtildi.

Toplum Dayanışmasında sorumlu Bakan Meg Munn da, ülkede Müslümanlarla iyi bir dayanışmanın olduğunu söylüyor. Bunun her zaman bu şekilde olması için çalışmalarına devam edeceklerini belirten Munn, "Geçtiğimiz günlerde Heathrow'da yanan olay bizim Müslümanlarla birlikte yaptığımız güzel çalışmaları ikiye katlamamız gerektiğini anladık. Bu konu ile alakalı hem hükümet hem de Müslüman toplulukla birlikte çalışıyoruz."şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious