Müslümanları suçlayan Belçikalı savcı özür diledi

  • Giriş : 27.04.2006 / 00:00:00

Belçika, MP3 çalarını vermek istemeyen bir gencin hırsızlar tarafından bıçaklanarak öldürülmesini konuşuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ancak katiller Polonyalı çıktı. Bunun üzerine savcılık, önceki gün yeni bir açıklama yaptı ve Belçika’daki Müslüman toplumundan özür diledi. Adalet Bakanı Laurette Onkelinx ve İçişleri Bakanı Patrick Dewael da, ortak bir kınama metni yayınladı. İki bakan, Joe Van Holsbeeck (17) adlı gencin öldürüldüğü olayın hemen akabinde belli bir toplumsal kesimin zan altında bırakılmasını eleştirdi. Cinayetle biten gasp eylemini kendisi gibi Polonyalı olan bir arkadaşıyla gerçekleştirdiğini itiraf eden öğrenci ise pazartesi günü tutuklandı. Ancak savcının yaptığı ‘yargısız infaz’ Arap kökenli Müslümanları Belçika kamuoyunun hedefi haline getirdi. Hafta sonunda cinayeti protesto için Brüksel’de on binlerce kişinin katıldığı bir yürüyüş düzenlendi.

Bilgiyi ciddiye alan bazı Arap dernekleri, üzüntülerini beyan ederken, geçtiğimiz cuma günü Brüksel’deki birçok camide ‘iyi niyet’ gösterisi olarak hutbelerde gasp ve cinayetin ne kadar kötü bir cürüm olduğu konusu işlendi. Brüksel Camiler Birliği Başkanı Said Dakkar da katil zanlılarına teslim olmaları çağrısında bulundu.

Brüksel Bölge Savcılığı sözcüsü Jos Colpın, önceki gün açıklamasında, Holsbeeck cinayeti sonrasında Kuzey Afrikalı toplumun parmakla gösterilmesinden dolayı üzüntü duyduğunu ifade etti. Dinlenen ilk görgü şahitlerinin verdiği beyanlar ve güvenlik kamera görüntülerinin kendilerini yanılttığını savunan savcılık, cinayetin ertesi günü zanlıların robot resimleri ile ‘iki Kuzey Afrika kökenli gencin’ katil zanlısı olarak arandığını kamuoyuna duyurmuştu. Zanlılardan 16 yaşındaki Polonya asıllı genç, pazartesi günü Brüksel’de yakalandı. Suçunu itiraf eden gencin, maktulü bıçaklayanın, arkadaşı olduğunu ve onun da Polonya’ya kaçtığını söylediği öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious