Muson yağmurları sürüyor

  • Giriş : 06.07.2006 / 00:00:00

Hindistan'da muson yağmurları sürüyor. 1 haftada 81 kişi hayatını kaybetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Şiddetli ve sürekli yağış, büyük çapta maddî hasara neden olurken, Hindistan'ın ekonomik başkenti olarak bilinen Bombay'da ise üç gün boyunca hayat felç oldu.
Hindistan'da tarım sektörü için hayati unsur olan ve her yılın Haziran-Eylül dönemine denk gelen muson yağmurları Hintlilerin hayatını da tehdit ediyor. Yetkililer, şiddetli yağışların en çok Orissa, Maharaştra ve Gujarat eyaletlerini etkiledi. Orissa eyaletinde muson selleri sebebiyle 3 bin 700 ev kullanılmaz hale geldi, 37 kişi de hayatını kaybetti. Maharaştra eyaletinden 28 ölü haberi gelirken, bunların çoğu yıldırım düşmesi sonucu öldü. Gujarat eyaletinde 12 kişinin hayatını kaybettiği, alçak vadilerde yasayan 10 bin insanın evlerini terk etmek zorunda kaldığı bildirildi.

Maharaştra eyaletinin başşehri Bombay'da ise etkisini üç gün boyunca ciddi biçimde hissettiren felaketten sonra bugün tekrar canlanmaya başladı. Deniz ve yağmur sularının çekilmesiyle tren ve uçak seferleri yeniden başladı..

Bir haftadır devam eden şiddetli yağışlar çiftçileri de zor durumda bıraktı. Yüzlerce dönümlük tarlalar su altında kaldı. Orissa eyaletinin başlıca geliri olan pirinç tarlaları da seller altında kaldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious