Muş'ta 2 ay önce başlayan yolsuzluk operasyonu derinleşiyor

  • Giriş : 11.05.2006 / 00:00:00

Muş'ta 22 Mart'ta 'Beyaz Lale 1' operasyonu ile kamu kurumlarında başlatılan yolsuzluk operasyonu derinleşiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Muş Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, 22 Mart 2005 günü Savcılık tarafından başlatılan soruşturma kapsamında, Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele ekipleri tarafından "Beyaz Lale 1" operasyonun devamında bu sabah saatlerinde eş zamanlı olarak yapılan operasyonlarda 36 kişinin göz altına alındığı belirtildi. Göz altına alınanlar arasında Bayındırlık ve İskan İl Müdürü A.U., TEDAŞ Müessese İl Müdürü M.S. 5 müdür yardımcısı, şube müdürü ile bazı işadamlarının da aralarında bulunduğu 36 kişinin, "Suç işlemek amacıyla örgüt kurma, ihaleye fesat karıştırma, rüşvet ve irtikap" suçlarından gözaltına alındığı bildirildi.

Edinilen bilgilere göre Muş'ta yerel yayın yapan Günaydın Muş Gazetesi'nin bundan yaklaşık 5 ay önce kamu kurumları tarafında yapılan ihalelerde usulsüzlük yapıldığı şeklinde bir haberin kaleme alındığı kaydedildi. Bu haber üzerine Muş Cumhuriyet Başsavcısı Necmettin Saygın, şüpheli şahısların telefonlarının dinlenmeye aldığı ifade edilerek, bu telefon dinlemeler neticesinde 22 Mart günü Muş Kaçakçılık Polisi tarafından 'Beyaz Lale 1' isimli operasyonda Muş Müteahhitler Derneği'ne üye müteahhitlerin gözaltına alındığı ve bunlardan 6 kişinin, "Suç işlemek amacıyla örgüt kurma, ihaleye fesat karıştırma, rüşvet ve irtikap" suçlarından tutuklandığı vurgulandı. Soruşturmayı derinleştiren savcılık, yatırımcı kamu kuruluşlarını mercek altına aldığı ve önceki gün sabahın erken saatlerinde eş zamanlı olarak yapılan operasyonda 36 kişinin daha gözaltına alındığı belirtildi. Savcılıkta sorgulaması devam eden bu kişilerden 7 kişinin kamu kurumlarında müdür ve müdür yardımcılığı yaptığı açıklandı. Alınan bilgilere göre, okulların güçlendirme ihaleleri, kömür ihaleleri, bayındırlık il müdürlüğünün yaptığı konut ihalelerinde usulsüzlük yapıldığı, ihalelere fesat karıştırıldığı ve rüşvet suçlaması yer alıyor. Savcılığın olayı daha da derinleştireceği ifade ediliyor.

Muş'ta 'Beyaz Lale 1' operasyonun sonra bu kez yaklaşık 15 gün önce 'Beyaz Lale 2' ismi verilen başka bir operasyonda 8 kişi tutuklanmıştı. Böylece Muş'ta ihale yolsuzluğu ile ilgili başlatılan 2 ayrı operasyonda şimdiye kadar 14 kişi tutuklanırken, 36 kişinin gözaltında sorgusu devam ediyor. Savcılık soruşturmayı gizli bir şekilde yürüttüğü için gözaltına alınan ve tutuklu bulunan kişilerin kesin olarak ne ile suçlandıkları gizli tutuluyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious