Muş'ta 238 köy korucusu emekli oldu

Muş'ta 238 köy korucusu emekli oldu.12682
  • Giriş : 23.04.2008 / 13:25:00

Muş'ta, 238 köy korucusu, düzenlenen törenle emekliye ayrıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Eyüp Bölük, yaş haddinden emekli olan köy korucuları için İl Jandarma Komutanlığında düzenlenen törende yaptığı konuşmada, geçici köy koruculuğu sisteminin, terör olaylarının yaygınlaşmaya başlaması üzerine yöre halkını terör örgütünün tehdit, saldırı ve tecavüzlerinden korumak amacıyla tesis edildiğini söyledi.

Köy korucularının terörle mücadele güvenlik güçlerinin en büyük yardımcısı ve destekçisi olduğunu ifade eden Kıdemli Albay Bölük, şöyle dedi:

''Güvenlik güçlerimizle birlikte iç güvenlik harekatına devletin bekası, milletin birlik ve bütünlüğü ve de bölge halkının namus ve onuru için katılan pek çok korucumuz şehit olmuş, birçoğu da teröristlerle girdikleri çatışmalarda yaralanmıştır. Şehit korucularımızı rahmetle anıyor, gazilerimize sağlıklı ve uzun ömürler diliyorum.''

Kıdemli Albay Bölük, 2007 yılına çıkarılan 5673 sayılı yasayla köy korucularının birtakım sosyal kazandıklarını belirterek, şunları söyledi:

''Kanunun yürürlüğe girmesi ile birlikte, görevini başarı ile tamamlayanlarla birlikte, yaşlı, hasta ve görev yapamayacak kadar fiziki yetersizliği bulunan korucuların emeklilik işlemleri başlatıldı. Muş genelinde görev yapan toplam bin 792 geçici köy korucusundan 238'i emeklilik hakkını elde etti.''

Korucuların güvenlik güçleriyle birlikte gösterdikleri fedakarlıkları hiçbir zaman unutmayacaklarını kaydeden Albay Bölük, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Sizler, terörle mücadelede bu güne kadar elde edilen başarılarda büyük pay sahibisiniz. Sizler, bölgede Kürt sorunu olmadığının, ancak terör örgütünden kaynaklanan terör sorunu olduğunun delili ve halkımızın teröre karşı olduğunun en önemli göstergesisiniz. Göreviniz süresince vermiş olduğunuz onurlu mücadeleyi bundan sonra sivil yaşamınızda da sürdüreceğinize olan inancımız tamdır. Türkiye Cumhuriyeti, geçmişte olduğu gibi bundan sonra da sizlere güvenmeye devam edecektir. Emeklilik yaşamınızda karşılaşabileceğiniz her türlü güçlükte devletin tüm kapıları sizlere sonuna kadar açıktır. Kalbimiz daima sizlerle beraber olacaktır.''

Emekliye ayrılan köy korucularından Mehmet Nuri Güngör ise bölücü terör örgütü ile mücadelede güvenlik güçleriyle kader birliği yaparak bu mücadeleyi gece gündüz, kar kış, yağmur çamur demeden onurla tamamladıklarını belirtti.

Törene, Muş Valisi İbrahim Özçimen, 34. Motorize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Osman Aydoğan, Belediye Başkanı Necmettin Dede ile korucular katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious