Muş'ta ikinci sel 50 evde hasara yol açtı

Muş'ta ikinci sel 50 evde hasara yol açtı.15395
  • Giriş : 18.06.2007 / 09:25:00

Muş'ta dün etkili olan yağmur sebebiyle, Kepenek köyünde sel afeti yaşandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dağlardan gelen kayaların Kepenek Deresi'ni doldurması sonucu taşan sular, 50 evde büyük oranda zarara yol açtı.

Birinci selden iki saat sonra ikinci sel meydana geldi. Birinci selde 30 ev hasar görürken ikinci selden sonra köyde hayat felce uğradı. Evmer çamur deryasına dönüştü.

Dün öğlen saatlerinde yaşanan sel felaketi, Kepenek köyünde büyük çaplı zarara yol açtı. Kepenek Deresi'nin taşması sonucu dere yatağına yakın olan 50 ev ve çok sayıda hayvan barınağı sular altında kaldı. Binlerce dekar ekili alanda zarar meydana geldi. Özellikle sebze bostanları ile tütün tarlalarında zararın çok fazla olduğu belirtildi. Yaşanan sel felaketinin ardından Kepenek köyüne giden Sivil Savunma Müdürlüğü ekipleri ve Kızılay, evlerini sel basan ve sel sularında mahsur kalan vatandaşları kurtardı. İş makineleri tarafından Kepenek Deresi'ndeki büyük kayaların temizlenmesinden sonra çekilmeye başlayan suların ardından evlerine su basan vatandaşlar, evlerini çamurdan temizlemeye çalıştı.

Devlet Su İşleri Müdürlüğü'ne birkaç kez müracaatta bulunduklarını söyleyen Kepenek Köyü Muhtarı Nurettin Aslan, her seferinde derenin gelecek yıl ıslah edileceğinin söylenmesine rağmen hiçbir çalışma yapılmadığını söyledi. Aslan, "Birden bir yağmur başladı ve dere taşarak sel meydana geldi. Yaklaşık 50 ev sular altında kaldı. Tarım arazileri büyük zarar gördü" şeklinde konuştular.

Köylülerde her yıl dere taşkını sebebiyle sel felaketine maruz kaldıklarını söyleyerek, yetkililerden dere ıslah çalışması yapılması için çalışma başlatmalarını istediklerini söylediler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious