Muş'ta kızların değeri 10- 50 altın

  • Giriş : 14.12.2006 / 00:00:00

MUŞ'ta halk arasında hala uygulanan başlık parası, gençlerin mutluluğunu gölgeliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin birçok yerinde ‘süt parası’ adı altında alınan başlık parası dünyaevine girmek isteyen gençleri kara kara düşündürüyor. Özellikle kırsal kesimdeki gençlerin birçoğu Yeşilçam filmlerinde olduğu gibi başlık parası edinebilmek için büyükşehirlerde çalışmaya giderken, genç kızlar da sevdiklerine kavuşabilmek için gün sayıyor.

Muş’un genelinde devam eden başlık parası uygulaması nedeniyle gençlerin kaçarak evlenmek zorunda kaldığı, bu yüzden aileler arasında düşmanlıklar ve kan davaları ortaya çıktığına dikkat çekildi.

Başlık parasının kendileri için hayatı kabusa dönüştürdüğünü belirten Akkonak Köyü’nden 23 yaşındaki Özkan Baydar, evlenebilmek için 40 cumhuriyet altını alması gerektiğini söyledi. Para kazanmak için İstanbul’a gidip çalışacağını dile getiren Baydar, “Buralarda evlenebilmek için başlık parası şart. Yıllardan beri bu uygulama herkesin belini büküyor. Birçok arkadaşım kaçarak evlendi, ama aileler bu yüzden hep kavgalı oldu. Ben de evlenmek için gurbete çıkıp, para biriktireceğim” diye konuştu.

3 yıl önce 15 cumhuriyet altını vererek evlendiğini söyleyen Abdulcebbar Babur ise başlık parası uygulamasının sona ermesi gerektiğini, bölgede yaşayan insanların yaşamak için bile para bulamadığını belirterek, “Millet yemeye ekmek bulamıyor, ama kız tarafı altın istiyor. Bu işe son verilmeli. Yoksa kimse evlenemez” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious