Muş'ta sel alarmı!

Muş'ta sel alarmı!.15898
  • Giriş : 08.08.2008 / 21:54:00
  • Güncelleme : 05.09.2016 / 13:13:59

Muş'ta başlayan aşırı yağış su baskınına neden oldu. Altınova beldesi Yolgözler köyünde başlayan sağanak yağış sonrasında meydana gelen sel zara verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Muş'un Korkut ilçesinde başlayan aşırı yağış su baskınına neden oldu. Korkut ilçesine bağlı Altınova beldesi Yolgözler köyünde başlayan sağanak yağış sonrasında meydana gelen su baskınında 4 evde hasar oluştuğu, bir kısım tarım arazisinin ise yağıştan zarar gördüğü öğrenildi.

10 dakika süren yağış sonrası yer yer metrelerce dolu yükselirken 120 hanelik Yolgözler köyünün büyük bir kısmı sel sularından olumsuz etkilendi. Su seviyesinin yükseldiği anda suya kapılan minibüs traktör, romörk ve patos makinesi yüzlerce metre süarüklenmemin ardından işlev görmez hale geldi. Vatandaşın yaklaşık olarak 120 küçükbaş hayvanı sel sularına kapılarak telef oldu. Köydeki özellikle dere kenarındaki ağaçlar devrildi. Mısır, lahana, yonca ve diğer bostan türlerinden oluşan yaklaşık 500 dönümlük arazideki bütün ürünler yok oldu. Bazı evlere giren sel suyu evin duvarlarını yıkarak içeriye girmesi sonucu evde bulunan bütün malzemeleri kullanılmaz hale getirmiş durumda.

Vatandaşlar, yetkililerden zarar için yardım isterken, yetkililer yardım yapacaklarına dair söz verdi.  Köy halkından Metin Demir şunları söyledi: "Yağmurun aşırı derecede yağması köyde bulunan derenin taşmasına neden oldu. Dereye yakın yerlerde olan birçok malzeme, saman ve otlar sele kapıldı. Köyün yarısı bu sel suyundan zarar gördü. Yetkililerin bize yardımcı olmalarını istiyoruz. Birçok hayvan öldü, birçok evi su bastı."

Olayın ardından Yolgözler köyüne giden Muş Valisi Erdoğan Bektaş ve beraberindeki inceleme heyeti, yaşanan su baskınında köyde ciddi oranda zarar olduğunu bildirdi. Vali Erdoğan Bektaş, ''Köy ciddi bir felakete maruz kalmıştır. Can kaybı olmaması bizim için önemlidir. Herkesin zararı tespit edilecek. Elimizden geldiği kadar tespit ettiğimiz zararı bakanlığa ileteceğiz. Vatandaşın yanında olacağız. Köylülerin zararı karşılanacak.''

Vali Bektaş, ayrıca Altınova beldesine bağlı Erdoğan köyünde su baskını meydana geldiği yönünde bilgi aldıklarını, bu köyde de incelemelerde bulunacaklarını kaydetti.

Altınova beldesinde de sel baskınının etkili olduğu fakat canlı kaybı yaşanmadığı öğrenildi. Çasur Dere yatağında bulunan 4 evin ciddi anlamda, birçok evin de normal hasar olduğu, tarım arazilerinin sular altında kaldığı gözlendi. Yaklaşık olarak 10 dakika boyunca aşırı bir şekilde yağış olduğunu söyleyen vatandaşlar, dereye yakın bölgelerde bulunan traktör römorkları, hayvan yemleri ve köy minibüsünün sele kapıldığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*