Mustafa Balbay’dan şok sözler...

Mustafa Balbay’dan şok sözler....12465
  • Giriş : 13.04.2009 / 18:45:00
  • Güncelleme : 13.04.2009 / 18:48:05

Cumhuriyet Gazetesi Temsilcisi Balbay’dan şok sözler...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kenan Kıran'ın haberi

Ergenekon Terör Örgütü'nün yöneticisi olduğu gerekçesiyle tutuklanan Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay'dan şok sözler... Mustafa Balbay, Çankaya Köşkü'nde, dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile yaptıkları özel görüşmeleri Ergenekon sanıklarına aktardığını itiraf etmiş.

Mustafa Balbay, Ahmet Necdet Sezer ile Cumhurbaşkanlığı yaptığı dönemde görüştüğünü ve söz konusu görüşmeleri Ergenekon Soruşturması kapsamında yargılanan emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'e aktardığını söylemiş. Balbay, “Ahmet Necdet Sezer ile görüşmelerimdeki izlenimleri Levent Ersöz'e aktarmış olabilirim” demiş.
İŞTE O ŞOK İTİRAF
Ergenekon soruşturması kapsamında hazırlanan ikinci iddianamede Mustafa Balbay'ın söz konusu itirafları yer alıyor.
İddianamenin 846. sayfasında; “Mustafa Balbay, 23.12.2003 tarihinde Levent Ersöz ve Hasan Atilla Uğur ile Jandarma Genel Komutanlığı karargâhında yaptığı ve gizli kamerayla çekimi yapılan görüşme sorulduğunda; burada başkan olarak konuşanın dönemin Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Dairesi Başkanı Levent Ersöz olduğunu, bahsettiği gibi Cumhuriyet Çalışma Grubu isimli bir oluşum hakkında bilgisinin olmadığını, kendisi hakkında gıyabında bu tür bir düşünce geliştirmiş iseler kendisini bağlamadığını, zamanın Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Cumhuriyet gazetesine özel ilgi gösterdiğinin herkesçe bilindiğini, gazetenin genel yayın çizgisini beğendiğini, bu nedenle kendisiyle sık görüşen az sayıdaki gazetecilerden birisi olduğunu, kendisi de görüşmelerindeki izlenimlerini buradaki gibi bir sohbette Levent Ersöz'e aktarmış olabileceğini ifade etmiştir” deniliyor.
İddianamede; örgütün yönetici kadrosundaki İlhan Selçuk ve Mustafa Balbay'ın sık sık Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'i hem de randevusuz ziyaret ederek mevcut gelişmelerle ilgili değerlendirmelerini aldıklarının görüldüğü bilgisine yer veriliyor.
KÖŞK'TE GÖRÜŞTÜĞÜ GAZETECİLER İLHAN SELÇUK VE Mustafa Balbay
Ahmet Necdet Sezer, Cumhuriyet Gazetesi İmtiyaz Sahibi İlhan Selçuk ve Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay ile yakın temas halinde... Cumhuriyet gazetesinin kuruluş yıldönümünde bir mesaj yayınlayarak “Hizmetiniz övgüye değer” diyen Sezer'in, İlhan Selçuk'u sık sık Çankaya Köşkü'nde ağırladığı belirtiliyor. Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök, Selçuk'u “Cumhurbaşkanı Sezer'le çok özel ilişki kurabilmiş az sayıda gazeteciden biridir” diye tarif etmişti.
ADD'YE BAĞIŞ
Sezer'in görev süresi boyunca Ergenekon tutuklusu emekli Orgeneral Şener Eruygur'un başkanlığını yaptığı Atatürkçü Düşünce Derneği'ne (ADD) Cumhurbaşkanlığı bütçesinden 221 bin YTL para yardımı yaptığı basında yer almıştı.
SOMUT DELİLLER VAR
Deniz Kuvvetleri eski Komutanı Oramiral Özden Örnek'in bilgisayarından çıktığı kesinleşen “Darbe Günlükleri”nde, Sezer de geçiyor: İşte o örnekler:
“CUMHURBAŞKANI, AKP'NİN YAPTIĞI EYLEMLERE KARŞI BİZDEN DESTEK ARIYOR...”
4 Eylül 2003
“Günüm ziyaret ve brifingle geçti. Önemli ziyaretçim Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Aytaç Yalman'dı. Denk ve kafadar. Kendisini 1993 yılından beri tanıyorum. Ülkenin durumu ve ne yapabileceğimiz konusunda konuştuk. Düşünce farklılığımız yok. Hayret ettiğim, bu adamın komuta kademesinde sanki bölücü olarak tanıtılmasıydı. Gayet uzlaşıcı ve mantıklı düşünen ve medeni bir insan. 14:30'da Genelkurmay Başkanı tarafından Hava Kuvvetleri K. ve MGK Genel Sekreteri ile beraber Cumhurbaşkanı'na takdim edildik. Cumhurbaşkanı, bizlere çok güvenen, bizlerden destek bekleyen bir insan. AKP'nin yaptığı eylemlere karşı bizden destek arıyor. Biz bu desteği ona vermek mecburiyetindeyiz. Aksi halde devletin üst kısmında bölünme görüntüsü, bu adamlara teşvik olabilir.”
CUMHURBAŞKANI İLE MÜŞTEREK HAREKET ŞART
3 Aralık 2003
“İbrahim Fırtına: Cumhurbaşkanı ile müşterek hareket şart. Parlamento Cumhurbaşkanı tarafından feshedilmelidir. Yeniden anayasa yapılmalı ve bu anayasaya kendini koruyacak her türlü imkân konulmalıdır. Bu hükümetle olmaz. Hukuki şartlar müsaittir. Gereken yapılmalıdır. Cumhurbaşkanı'nın yetkileri vardır.”
“CUMHURBAŞKANI'NI FARKLI TUTUM İÇİNDE GÖRDÜM”
28 Şubat 2004
“Cumhurbaşkanı'nın da sanki ümidini kaybetmekte olduğuna dair intiba uyandı. Bazı mesajlar da verildi. Örneğin Cumhurbaşkanı 'Burayı mahsus seçtim ki nereye geleceğinizi görün. Aranızda buraya gelmeyi bekleyenler var (Genelkurmay Başkanı'nı ima ederek)' dedi. Tabii hemen başımız öne düştü. Ama herkes bu lafı duyunca tereddütsüz ona baktı. Eşi, Kara Kuvvetleri Komutanı'nın kulağına eğilerek 'Siz de gidince ne olacak' deyivermiş.”
(...)
Cumhurbaşkanı genelde herhangi bir askeri harekete karşıdır. Bu onun için çok doğaldır. Zira kendisi bir hukukçu. Hem de Anayasa Mahkemesi Başkanlığı yapmış bir kişi. Her zaman bu kimliği ile bizleri frenlemeye çalışırdı. Bu akşam ilk defa kendisini farklı bir tutum içinde gördüm. Adeta ülkenin bu adamlardan kurtulmasının zor olduğuna karar vermiş gibiydi. Bu nedenle, bir yıl sonra da buralarda neler olur bilinmez, diye bir söz sarfetti. Çok güzel bir yemek ve gece geçirdik. Neşeli bir geceydi.”

Vakit

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*