Mustafa Balbay'ı destekleyen gazeteciler

Mustafa Balbay'ı destekleyen gazeteciler.15735
  • Giriş : 12.03.2009 / 23:05:00
  • Güncelleme : 12.03.2009 / 23:26:43

60’dan fazla gazeteci ve yazar Ergenekon’dan tutuklanan Mustafa Balbay’ın kitaplarını imzaladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanarak cezaevine konulan Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay'a destek için dün 60'dan fazla gazeteci ve yazar Cumhuriyet gazetesinin Şişli'deki binasında bir araya geldi. Balbay'ın kaleme aldığı kitapları okurları için imzalayan gazeteci ve yazarlar, Balbay'ın tutuklanmasıyla basın özgürlüğünün ihlal edildiği görüşünde birleşti.
Cumhuriyet gazetesinde dün sabah saatlerinde bir araya gelen Nail Güreli, Oktay Ekşi, Emre Kongar, Melih Aşık, Tufan Türenç, Derya Sazak, Altan Öymen, Mehmet Barlas ve Reha Muhtar'ın da aralarında bulunduğu 60'dan fazla gazeteci ve yazar Balbay'ın 15 kitabını okurları için imzaladı.

'Çıkacak, yine yazacak'
Okurlar ise sabah saatlerinden itibaren gazete binası önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Ellerinde “Balbay çıkacak yine yazacak” yazılı dövizler taşıyan kalabalık zaman zaman attıkları sloganlarla da Balbay'a destek verdi.
Yoğun ilgi nedeniyle akşam saatlerine kadar süren etkinliğe katılan okurlar, Mustafa Balbay'ın tutuklanmasının siyasi bir karar olduğunu savundu.
CHP İstanbul milletvekilleri Çetin Soysal, Necla Arat ile DSP Milletvekili Recai Birgün ile Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül de imza gününe destek verdi.Ne dediler?
Türkiye Gazeteciler Başkanı Orhan Erinç: “Mustafa Balbay bir simge. Onun gibi soruşturmaya uğramış pek çok meslektaşımız var. Biz sadece meslektaşı ve dostu olarak değil ifade özgürlüğü için de buradayız. İfade özgürlüğüne karşı olanlara karşı durmak borcumuzdur.”
Çetin Soysal: “Anayasa'yı değiştirmek herhalde Balbay'ın en son yapacağı şey. Çünkü Balbay laik ve cumhuriyeti seven bir yazar. Medyaya baskılar arttırılarak korku imparatorluğu yaratılmaya çalışılıyor.”
Oktay Ekşi: “İfade özgürlüğü-nün yanındayız. Mücadele- mizden hiç yılmayacağız.”
Mehmet Barlas: “Çok farklı düşüncelere sahip olmamıza rağmen onu desteklemek için buradayım. Basın özgürlüğünün geçerli olmalıdır. Cumhuriyet gazetesi benim okulumdur.”
Derya Sazak: “Bir gazetecinin özgürlüğünün elinden alınmasına karşı çıkıyoruz. Türkiye bir yandan AB'ye üye olmaya çalışırken diğer taraftan basın özgürlüğünün üzerinde ciddi yaptırımlar var. Yapılan siyasi eleştirilere ağır ekonomik baskılar uygulanıyor. Bu sürecin savunulacak bir yanı yok.”
Altan Öymen: “Bu basın hürriyetine indirilmiş bir darbe. Benzeri görülmemiştir.”
Melih Aşık: “Muhalifler ve aydınlar gözaltına alınıyor. Türkiye'de yaşanan bu dramın son bulması gerekir.”Sınır Tanımayan Gazeteciler kınadı
Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütü, Cumhuriyet gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay'ın Ergenekon Soruşturması çerçevesinde tutuklanmasını kınadı ve serbest bırakılmasını istedi.
Örgütten yapılan yazılı açıklamada, “şu ana kadar Balbay'a karşı herhangi bir kanıt olmadığı” vurgulandı. Açıklamada, “Adli yetkilileri, kendisine karşı sağlam kanıtlara dayalı uygun bir soruşturma yapmaya çağırıyor ve bu arada, avukatlarının da mahkemeye sunduğu şartlı tahliye başvurusunu destekliyoruz” denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*