Mustafa Elitaş: CHP'ye ön şartımız yok

Mustafa Elitaş: CHP'ye ön şartımız yok.10122
  • Giriş : 25.06.2009 / 16:29:00

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, CHP'nin, Anayasanın Geçici 15. maddesinin kaldırılmasına ilişkin önerisi ile ilgili olarak, "Demokrasinin önündeki engelleri kaldıracak her türlü girişime açığız'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Elitaş, Mecliste gazetecilerin, ''CHP'nin 12 Eylül askeri darbesinin sorumlularının yargılanmasını engelleyen Anayasanın Geçici 15. Maddesinin kaldırılması'' yönündeki teklifiyle ilgili sorularını cevaplandırdı.

CHP Grup Başkanvekillerinin AK Parti grubunu ziyaret ederek Anayasanın 15. maddesinin kaldırılmasını ilişkin tekliflerini sunduklarını belirten Elitaş, kendilerinin de CHP'ye Anayasa Uzlaşma Komisyonuna üye vermeleri önerisinde bulunduklarını söyledi.

Elitaş, ''Onlar tekliflerini sundular. Aslında önemli bir gelişme, önemli bir adım. Çünkü darbe yapılmış bir ülkede, darbe geleneğiyle gelmiş bir ülkede Anayasanın Geçici 15. maddesinin değiştirilmesi, kaldırılması, darbe yapma heveslileri için önemli bir işaret, önemli bir mesaj olacak. CHP'nin teklifini yetkili kurullarımızda değerlendireceğiz. CHP de bizim tekliflerimizi yetkili kurullarında değerlendirdikten sonra bir neticeye ulaşacağız. Şu anda bu konuyla ilgili ön şartımız yok. Demokrasinin önündeki engelleri kaldıracak her türlü girişime açığız'' diye konuştu.

TBMM Başkanı Köksal Toptan'ın daha önce Anayasa Uzlaşma Komisyonu kurulması önerisinde bulunduğunu ancak CHP'nin üye vermemesi nedeniyle bu komisyonun oluşturulamadığını anımsatan Elitaş, CHP'ye Komisyona üye vermelerini yönündeki tekliflerini yinelediklerini bildirdi.

Elitaş, şöyle devam etti:

''Bu anlamda olumlu bir gelişme. Sadece bir maddeyle değil, demokrasinin önünde engel olan maddeler hangisi ise parlamenter sistemi tehlikeye sokacak maddeler hangisi ise onların değiştirilmesi gayretini göstermemiz lazım. Ümit ediyorum CHP bizim bu teklifimizi yetkili kurullarında değerlendirecekler ve Türkiye şu dönemde yaşadığı altın fırsatı, 23. Dönem Parlamentosu da Türk demokrasisinin çağdaş bir seviyeye ulaştığına imza atma şerefine haiz olacaktır.

Meclis Başkanımızın teklif ettiği doğrultuda bir uzlaşma komisyonu oluşması gerektiğini biz de onlara sunduk. Değerlendirecekler, CHP'nin teklifi sadece Geçici 15. maddenin değiştirilmesiyle ilgili. MHP Genel Sekreteri Paçacı'nın da ifade ettiği gibi Meclis Başkanımız Başkanlığında uzlaşma komisyonu kurulup, Geçici 15. madde de dahil olmak üzere parlamenter demokrasiyi tehlikeye sokacak bütün maddelerin değiştirilmesine katkı sağlamak en önemli ve en uygun çözümdür.''

Uzlaşma Komisyonu kurulması konusunu Danışma Kurulunda gündeme getirdiklerini belirten Elitaş, uzlaşma ve anlaşma sağlanması halinde, tatil boyunca uzlaşma komisyonunun çalışabileceğini, 1 Ağustosta olağanüstü toplanarak konunun Genel Kurulda değerlendirilebileceğini söyledi.

Elitaş, ''Demokratikleşme açısından çok önemli bir gelişme. CHP'nin bundan önce Anayasa değişikliğinde 'hiçbir şey yapmayız' düşüncesinin farklı bir noktaya doğru gittiğini, artık parlamenter demokrasinin önündeki engelleri kaldırmak için gayret içinde olduğunu görüyoruz, bu da sevindirici bir gelişme'' dedi.

-''ÖNEMLİ GELİŞMELERİN ARİFESİNDEYİZ''-

Elitaş, Taraf Gazetesinde yayımlanan belgeyle ilgili askeri savcının verdiği karara ilişkin soruya, ''Anayasal kurumlar bu belgeyle ilgili çok kararlı bir tutum sergilediler. TSK, Genelkurmay Başkanlığı nezdinde bu konudaki kararlılığını devam ettirdi, Hükümet de üzerine düşeni yapacağını ifade etti'' dedi.

Askeri savcının kararında ''Genelkurmay karargahında veya herhangi biriminde böyle bir belgenin hazırlandığı kanaatine ulaşılmamıştır, belgenin orijinalı elimizde olmadığından dolayı imzanın kime ait olduğu konusunda da net bir sonuca ulaşılamamıştır'' denildiğini belirten Elitaş, 4 kurum tarafından imzanın incelendiğini, imzanın ismi geçen muvazzaf albaya ait olduğu şeklinde yoğun şüphelerin olduğunun ifade edildiğini anımsattı.

Mustafa Elitaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Askeri savcılık 'bu konu askeri kurumlar içerisinde suçun cereyan ettiği konusunda herhangi bir bulguya ulaşamadığımızdan dolayı konu sivil savcıların işidir' diyerek konuyu sivil savcılara gönderdiler. Bunu bu şekilde okumak lazım. Ama yine altını çiziyorum. Bakınız 12 Haziran tarihinde Taraf Gazetesinde yayımlanan bu belgeyle ilgili tüm siyasi partiler, medya, sivil toplum örgütleri ve kamuoyu, birbiriyle habersiz ortak bir konsensüs ortaya getirdi. Dedi ki 'Türkiye'de kimse artık darbe hevesi içinde olmasın. Darbe hevesi içinde kim varsa karşısında siyasi partileri bulur, karşısında medyayı bulur, karşısında Türk milletini bulur' diye bir mesaj gönderildi. Bu mesajı, altın bir fırsat olarak değerlendirip, Türkiye'nin önünü açmak için herkesin üzerine düşeni yapması gerekir.

Hepimizin amacı; Türk demokrasisini taçlandırmak, Türk demokrasisini çağdaş medeniyet seviyesine ulaştırmak için gayret göstermek. CHP'nin bugüne kadarki tavırları belliydi. Salı gününden itibaren CHP'nin tavırlarında demokrasi adına sevindirici gelişmeler olduğunu müşahede ediyoruz. Bu da önemli bir katkıdır. Bu uzlaşmamıza, bu gayretimize hem siyasi partiler hem de kamuoyu destek sağlarsa önemli gelişmelerin arifesindeyiz diye düşünüyorum.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*